BOŞANMA DAVASINDA GSM OPERATÖRÜNDEN HANGİ BİLGİLER İSTENEBİLİR?

Boşanma davasında gsm operatöründen hangi bilgilerin istenebileceği konusu en çok sorulan sorulardan biri olmuştur. Bir diğer soru ise cep telefonu dinleme kayıtlarının istenip istenemeyeceğidir.

Öncelikle cep telefonu hattının yaptığı görüşmelerin dinlenmesi ve kısa mesaj içeriklerinin elde edilmesi boşanma davasında mümkün değildir. Boşanma Davasında Telefon Dinlenebilir mi? isimli makalemde bunun sadece Telefon Dinlemesinin ve sms tespitinin (kısaca iletişimin tespitinin) sadece Türk Ceza Kanununda belirtilmiş bazı suçlar için geçerli olduğuna değinmiştim. Bunun dışında boşanma davası için bir iletişimin tespiti kararı verilmesi hukuken ve bu sebeple mümkün değildir.

Boşanma davasında gsm operatöründen istenebilecek bilgiler ise şunlardır:

-Bu bilgiler görülmekte olan boşanma davası kapsamında istenebilir.

-Bu bilgiler eşlerden biri veya ikisi adına kayıtlı cep telefonu numaraları için istenebilir. Dolayısıyla eşlerden biri adına kayıtlı olmayan cep telefonu numaraları için gsm operatöründen bu bilgileri talep etmek mümkün olmayacaktır.

-Bu bilgiler mahkemece talep edilen döneme ait ücretlendirmeye esas olan ve faturalarda yer alan kullanım ücreti detayları içinden sadece aşağıda sayılan bilgiler istenebilmektedir. Bunlar ARANAN NUMARA, ARAMA TARİHİ, MESAJ GÖNDERİLEN NUMARA, MESAJ GÖNDERME TARİHİ bilgileridir. İlgili gsm operatörü bu bilgiler dışında başka bir bilgiyi boşanma davasına bakan mahkeme ile paylaşamayacaktır.

Dolayısıyla eşlerden birini hangi numaraların aradığına dair bilgi talebine gsm operatörünün cevap vermesi mümkün olmayacaktır.

Bir başka ifade ile taraflardan birinin cep telefonu hattı ile ilgili boşanma dosyasına gelecek bilgi, fatura detayında görülen ARANAN NUMARA, ARAMA TARİHİ, MESAJ GÖNDERİLEN NUMARA, MESAJ GÖNDERME TARİHİ bilgileri olacaktır. Telefon konuşmalarının ses kayıtları veya kısa mesaj içeriği gsm operatörünce kaydedilmediği için bu bilgiler operatörce gönderilemeyecektir.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?

6 yorum
 1. ercan koca
  ercan koca says:

  slm ben bir kac birsey söylemek istiyorum bana yardimci olun lütfen, ben yurtdisinda yasiyorum ve türkiyede bir evlilik yaptim esimi getire bilmek icin aylesi bi kac seyler istedi ve dediklerini yerine getirmeyince esimin aylesi annesinin babasinin dinleyib bosanmak istiyorum dedi ve bu konuda benim ne yapmam gerekiyor herseyi iceri verdiklerini söylüyorlar 3 ay oldu bana bi bildiri gelmedi aradimda devletin avukatina verdiklerini söylediler pek inandirici gelmiyor eger iceri bosanma dilekcesi verildiyse ve bosandiktan sonra esime navaka gibi seyler ödemek zorundamiyim sonucta onlar acti ben bosanmaya razi olmadim halde

  Cevapla
 2. ayşe
  ayşe says:

  merhaba Ozan Bey. İzninizle benim bir sorum olacak, boşanma davasında 3. şahsın gsm kayıtları istenebilir mi?

  Cevapla
 3. Özgür
  Özgür says:

  Eşim geç saatlere kadar dışarıda kalıyor ve bazen eve gelmiyor. GSM operatörlerinden lokasyon bilgisini kullanarak eve gelmediğini kanıtlamam mümkün müdür?

  Cevapla
 4. mehmet
  mehmet says:

  merhaba,eşimin başka biriyle ilişkisi olduğunu öğrendim,hatta ona yazdığı birkaç notu buldum(kendi el yazısı).ve çocuklarda bu işişkiyi bildiğini söylediler bana,ve çok telefon ve msj laştığını biliyorum.bu notlar ve çocukların beyanı mahkemede işime yararmı

  Cevapla
 5. mehmet
  mehmet says:

  geçmişe dönük telefon görüşme metni sms metni ve whatsap metni içeriği çıkarılabilirmi mahkeöe kararıyla boşanma davasında

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir