Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Boşanma davası devam ederken karar verilen “tedbir nafakası” nedir ?

10 Haz Av. Ozan Kayahan
Boşanma davası devam ederken karar verilen “tedbir nafakası” nedir ?

Ailenin geçimini sağlamayan eş için hakimin alacağı önlem “tedbir nafakası”dır. Tedbir nafakası isteyen kişide kusur gözetilmez. Bu “tam kusurlu” eşin dahi tedbir nafakası isteyebileceği anlamına gelir. Eşlerden biri hem kendisi için hem de ortak çocukları için tedbir nafakası isteyebilir.  Hakim tedbir nafakası hakkında karar verirken eşlerin sosyal ve ekonomik durumlarını inceler. Tanık dinlenmesine  , polis araştırmasına karar verebilir. Eşlerin gelirleri , maaşları , kira ödemeleri , eğitim öğretim masrafları , mutfak masrafları ve diğer ihtiyaçları nelerdir? Bakmakla yükümlü oldukları kişiler var mıdır? Gayrımenkulleri bulunmakta mıdır? İşte bunlar hakimin gözeteceği noktalardan bazılarıdır. Zira maddi durumu yerinde olan eş , kendisi için tedbir nafakası talep edemez. Ancak birlikte yaşadığı ortak çocuklar için tedbir nafakası isteyebilir. Bu nafakanın miktarını hakim takdir eder. Tedbir nafakasına genelde boşanma davası açıldıktan bir süre sonra talep üzerine karar verilir. Ancak mahkeme talep olmasa dahi ailenin geçimi için tedbir nafakası hakkında karar verebilir. Tedbir nafakasının başlangıç tarihi davanın açıldığı tarih olup kararın verildiği tarih değildir. Ayrıca tedbir nafakası aylık ve peşin ödenmesine karar verilir. Ayrıca eşlerden biri ortak çocuklara bakıyor ise diğer eşin tedbir nafakası ödemesine karar verilir. Ortak çocuk reşit olduğu tarihe kadar tedbir nafakasına karar verilir. Ancak ortak çocuk okuyorsa reşit olsa bile mezun olduğu tarihe kadar tedbir nafakası devam eder.

Boşanma davası devam ederken verilen tedbir nafakasının her zaman arttırılması veya azaltılması istenebilir. Hakim , koşullarda değişiklik olduğunu tespit ederse tedbir nafakasını azaltabilir veya arttırabilir. Boşanma kararı kesinleşene kadar nafakanın arttırılması veya azaltılması istenebilir. Boşanma kararı kesinleşince tedbir nafakası sona erer. Boşanma kararında eşlerden biri için yoksulluk nafakasına ve ortak çocuk için iştirak nafakasına karar verildi ise bu nafakalar işlemeye başlar.

Av.Ozan Kayahan

Bir önceki yazımız olan Aldatılan eş, üçüncü kişiye tazminat davası açabilir mi ? başlıklı makalemizde Aldatan Eş, Aldatan eş ile üçünci kişi arasındaki ilişki ve Aldatılan Eş hakkında bilgiler verilmektedir.

 

6 comments


Yorumunuz Benim İçin Değerlidir

Av. Ozan Kayahan
Adres: Aytekin Kotil Cad. No:9/15 (Cevahir Avm Yanı) Mecidiyeköy / İstanbul
Cep: 0 532 505 10 69 Tel: 0 212 705 62 13 Faks:0 212 356 90 21
Copyright © 2011 - Boşanma Avukatı ozankayahan.av.tr - Tüm Hakları Saklıdır.