BOŞANMA DAVAMDA NEDEN HALA DURUŞMA GÜNÜ BELLİ OLMADI?

Duruşma günlerinin eskiye nazaran daha geç alındığı doğrudur. Bunun sebebi 1 Ekim 2011 tarihinden sonra yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Kanunundaki (HMK) usul (prosedür) hükümleridir.

Yürürlükten kalkan eski HMK’da dava açıldıktan sonra tensip zaptı hazırlanıyor ve aynı zamanda duruşma günü veriliyordu.

Oysaki yeni HMK’da önce tensip zaptı ve dava dilekçesi davalıya tebliğ ediliyor. Bundan sonra davalının cevap dilekçesi, bunun üzerine davacının cevaba cevap dilekçesi ve sonrasında davalının ikinci cevap dilekçesi verme hakları var. Tüm bu dilekçelerin verilmesi ve karşı tarafa tebliğ edilmesi 6 ayı bulabilmektedir. Eğer sözkonusu tebligatların yapılmasında bir sorun yaşanırsa bu süre 6 ayı da geçebilmektedir.

Bu sürelerin kısalması için, aps ile tebligat yapılması, davalının cevap dilekçesi vermemesi, dilekçelerin mahkeme kaleminde tebliğ edilmesi gibi yöntemlerle daha kısa sürede duruşma günü almak mümkün olabilmektedir. Kısacası boşanma davasında daha erkene duruşma günü alabilmek için dava dosyasını çok iyi takip etmek gereklidir.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?

115 yorum
 1. erdal
  erdal says:

  Kartal Aile Mahkemesinde açılmış olan boşanma davamın tarihi neden belli değil? Ben bursada ikamet ediyorum. Eşim istanbul’dan dava açmış .

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Yazımda da belirttiğim gibi yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunundaki değişiklerden dolayı eskisi gibi çok kısa sürede duruşma günü alınamıyor. Duruşma günü daha kısa sürede almak için dosyanızı çok iyi takip etmelisiniz.

   Cevapla
   • serap
    serap says:

    ben boşanma davası açtım 15 günde teblikat gelir denildi dilekçeyi yazan bayan şahit filan yazmadı bana ben dedim yazabilirsiniz günler geçti teblikat filanda gelmedi tenzip zaptı gelecekmiş tekrar dilekçe tekrar para yatırmaa çok zor boşanmakta zor olmuş nerdeyse zorla evli tutacaklarr anlamadım kafam karıştı iyice rica etsem bu süreci bana anlatabilirmisiniz saygılarımla

    Cevapla
    • hayat
     hayat says:

     merabalar ozan bey bır ay once bosanma davası actım hala teblıgat gelmedı anlasmalı bosanma nezaman gelır acaba

     Cevapla
   • elif onay
    elif onay says:

    konunuzla ilgisiz olabilir ama yinede başka yol bulamadım.
    hakim bana mahkemeye gelmene gerek yok dedi ama elime mahkemeden bir kağıtta gelmedi mahkemeye katılmasam sıkıntı olurmu benim için

    Cevapla
  • medine
   medine says:

   eşimden boşanmak için dilekçe verdim.evin eşyaların bir kısmını alıp başka eve tasınmak ıstıyorum fakat eşim hiç eşya vermiyor dava açta al diyor eşyanın yarısını alıp cıksam cezai yatırımı varmı bilgi verirseniz sevinirim

   Cevapla
 2. hülya
  hülya says:

  Merhaba, eşime boşanma davası açtım ve bunun üzerine tenzip zaptı geldi. Tensip zaptına eşimde bende henüz cevap vermedik. Cevap dilekçesi göndermek zorunlumu yada göndermezsek duruşma günü verilmezmi. Konu hakkında bilgi verirmisiniz. Teşekkürler

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Hülya Hnm

   Cevap dilekçesi vermek zorunda değilsiniz. Ancak vermeniz her zaman menfaatinize olur. Cevap dilekçesi vermezseniz davaya konu olayların tamamını inkar etmiş sayılırsınız. Yine cevap dilekçesi verilmezse davanın reddine karar verilmesini talep etmiş sayılırsınız.

   Cevap dilekçesinde delillerinizi ve tanıklarınızı bildirmelisiniz. Eğer verdiğiniz cevap dilekçesinde delil ve tanık bildirmezseniz hakim size delil ve tanık bildirmeniz için 1 haftalık süre verecektir. Bu bir haftalık sürede de delil ve tanık bildirmezseniz cevap dilekçesi vermemiş , davaya konu olayları inkar etmiş ve davanın reddine karar verilmesini talep etmiş sayılırsınız.

   Av.Ozan Kayahan

   Cevapla
 3. zekiye
  zekiye says:

  Merhaba. Ben eşime boşanma davası açtım. Karşı tarafın boşanmak istemediğini bildiğim için yani cevap vermeyeceğini bildigimden uzun bir süreli olacağını biliyorum. Kendi şahsıma ait baro dan avukat tayin edildi. Karşı tarafa ait delillerim var. Bildiğime göre karşı taraf mahkemelere gelmediği sürece kızlarımın velayetini ve tazminatı alabilir miyim ? Eşim dava mahkemesine gelmeyecektir. Bu nedenle davayı ben kazanabilir miyim ? Bu konu hakkında bilgi verirseniniz sevinirim.

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Bir dava dosyası hakkında kanaat edinebilmek için avukat olarak öncelikle o dosyayı görmem gerekir. Ondan sonra dava hakkında yorum yapabilirim. Ancak eşinizin davayı takip etmemesi elbette sizin kazanma ihtimalinizi arttıracaktır.

   Av.Ozan Kayahan

   Cevapla
 4. ayşe
  ayşe says:

  merhaba..eşimin bana açtığı dava konusu maddi durumu iyi olmadığı halde ve annesi yalnız bir kadın olduğu halde benim ayrı ev isteğim;telefonundan rehberdeki kişileri arayıp kadın çıkar mı diye kontrol edip kıskançlık yaparak hayatı ona zindan etmem gibi uyduruk bir sebep ve güya annesinin suçu yokken benim sırf ayrı ev için huzursuzluk çıkarıp evi terk etmem;yine güya çağırdığı halde gitmemem..bense cevaben davayı kusurlu olması sebebiyle red ve annesinin bana yaptığı eziyetler,eşimin bunlara duyarsız kalarak sahip çıkmaması ve ayrı ev konusundaki çarpıtma suçlaması,duyarsızlığı ve ailem dahil olarak sosyal hayatımın kısıtlanması sebebiyle karşı dava açtım.eşim annesi ve yengesini şahit gösterdi.hep bir arada olduğumuz için iftira ve yalan şahitlik yapabilirler ve benim hiç bir yakınım evime gelemediği ve hiç bir şekilde evdeki sorunları kimseyle paylaşmadığım için şahit yazdırdığım ablam ve erkek kardeşim yalnızca evime gelemediklerini,kaynanam eve gelirse telefonu hemen suratlarına nasıl kapatmak zorunda kaldığımı söyleyebilirler sadece sanırım.şimdi ben yüzde yüz haklı olabilecekken haksız ve kusurlu sayılabilir miyim?öneriniz var mı?şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
 5. hilal
  hilal says:

  merhaba. annem 13.032012 de babama boşanma davası açtı. yıllardır süre gelen epey şiddet içerikli 33 yıllık bir evlilikleri vardı. sanırım artık sistem değişmiş yazdığımız dilekçeye babam cevap yazmış anlaşmaya gelmiyor ve inkar ediyor. şimdi bizim 2 hafta içinde cevaba cevap dilekçesi yazmamız gerekiyormuş yazmasak mahkeme düşer mi? ayrıca şahit olarak cocuklar olacaktır. delil falan diyorlar hiç bir bilgimiz yok altı üstü boşanmak istiyorlar cinayet değil ki bu geçmiş yılların yaşanmış olayların 33 yılın nasıl delilini toplayalım ?
  teşekkrler şimdiden..

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Babanızın cevabına karşı cevap dilekçesi vermek mecburiyetiniz yok. Eğer davayı açarken delil ve tanık listesi vermediyseniz vermek zorundasınız. Vermezseniz davanız reddedilir. Bu konuda bir avukattan yardım alırsanız bu sıkıntılı süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

   Cevapla
 6. sedef
  sedef says:

  Merhaba…Boşanma davası açtım. Açılış tarihi 28/03/12 . Elimize tensip zaptı geldi. Yatırılması gereken bir meblağ var. Onu kim yatıracak? Tensip zaptına bi cvp yazılması gerekiyor mu? Duruşma günün gelmesinin hızlanması için yapılabilecek başka bişey var mı ?

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Yatırılacak meblağı kimin yatıracağı tensip zaptında yazılmıştır. İyice incelerseniz bunu görebilirsiniz. Tensiz zaptına cevap yazılmasına gerek yoktur. Duruşma gününün hızlıca alınması için bir avukatla takip edilmesi faydalı olur.

   Cevapla
 7. özge
  özge says:

  Annemle babamın 30 senelik evlilikleri var . Babamın yaptıkları bardağı taşırdığı için boşanma davası açtı annem . Tensip kağıdı gelmiş ve kağıtta davalının 2 hafta içinde cevap vermesi gerekiyo yazıyor . İllaki cevap vermek zorunda mı? Cevap vermesse ne olur ? Mahkeme uzar mı? Çünkü babamın cevap vermeyeceğini düşünüyoruz. Bana bu konu hakkında geniş çaplı bir açıklama yaprsanız memnun olurum .

  Cevapla
 8. tarık
  tarık says:

  Boşanma davası açtım. Eşim boşanmaya yanaşmıyor. İşi inada bindirdi. Aylardır konuşmuyoruz görüşmüyoruz ama yinede boşanmak istemiyor. Sırf onun inadı yüzünden ben boşanamayacakmıyım? Ne yapmam lazım ? Davaya cevap yazısı yazarak boşanmak istemediğini belirtmiş. Ben de cevaba cevap yazarak ısrarla boşanmak istediğimi yazdım. O buna tekrar cevap yazıcak yine boşanmak istemediğini yazacaktır. Bu durumda ne olacak ? Hakim davayı başka tarihe mi atar? Davayı red mi eder?

  Cevapla
 9. hayriye
  hayriye says:

  Selamlar. 20 nısanda anlaşmalı boşanma davası actık. 9 mayısta eşime tensip zaptı gitmiş. Ama edevlette hala mahkeme günü görünmüyor. Ne kadar surer tebligattan sonra hemen belli olması gerekmıyor mu?Ne zamana gun verır mahkeme ?

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Sorunuzun cevabı makalemde mevcut. http://www.ozankayahan.av.tr/bosanma-davamda-neden-hala-durusma-gunu-belli-olmadi/

   Makalemde şunları yazmıştım:
   “Yeni HMK’da önce tensip zaptı ve dava dilekçesi davalıya tebliğ ediliyor. Bundan sonra davalının cevap dilekçesi , bunun üzerine davacının cevaba cevap dilekçesi ve sonrasında davalının ikinci cevap dilekçesi verme hakları var. Tüm bu dilekçelerin verilmesi ve karşı tarafa tebliğ edilmesi 6 ayı bulabilmektedir. Eğer sözkonusu tebligatların yapılmasında bir sorun yaşanırsa bu süre 6 ayı da geçebilmektedir. Bu sürelerin kısalması için , aps ile tebligat yapılması , davalının cevap dilekçesi vermemesi , dilekçelerin mahkeme kaleminde tebliğ edilmesi gibi yöntemlerle daha kısa sürede duruşma günü almak mümkün olabilmektedir. Kısacası boşanma davasında daha erkene duruşma günü alabilmek için dava dosyasını çok iyi takip etmek gereklidir. ”

   Kısacası davanızı eşinizle birlikte çok iyi takip etmeniz hızlı şekilde duruşma günü almanızı sağlayacaktır.

   Cevapla
   • çiğdem
    çiğdem says:

    tşkler bilgi için ama benim cevap dilekçesi vermem davayı inkar ettim anlamına geliyor bu anlaşmalı boşanmada herhangi bir sorun yaratırmı 3 yıldır evliyiz ve en kısa sürede bitsin istiyoruz iki tarafta bitmesi konusunda olumlu anlaşma protokolü dilekçeyle birlikte verildi.

    Cevapla
 10. didem
  didem says:

  14.02.2012 de açılan boşanma davasına hala gün verilmiş değil. Tenzip zaptı hazırlandı yazıyor. Asıl sorun çocuğum 5 yaşında babasının yanında ve baba bize göstermiyor. Yaklaşık 20 gün önce savcılığa gidip durumu anlattım. Mahkemenin bu kadar uzaması ve bu sürede çocuğumu göremediğimi söyledim. O da yazı yazdı ama hala ondan da bir şey çıkmadı hala bekliyoruz. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim? Lütfen yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 11. zekiye
  zekiye says:

  İyi günler Ozan Bey.Eşime boşanma davası açtım ve tenzip zaptı aşamasındayız.Ama benim özellikle sormak istediğim şu: düğünde takılan altınlarım kayınvalidemde ve şu an inkar edip vermiyor.Düğün resimleri ve videosu var fakat kayınvalideme verdiğimi nasıl kanıtlarım?Şahitlerin değeri açılacak olan bu dava için nedir?Bu arada boşanma ile ilgili olarak eşim de sahte diplomayla uzun dönem askerlik yapıp maaş almış, benimle sözlüyken başkasıyla resmi nikahlıymış ve sözümüzden 2 ay sonra boşanmışlar.Ayrıca beni mühendisim diye kandırmış, dava açmaya karar verince evlilik süresince 1 gün bile çalışmadığını öğrendim.Bu arada ben öğretmenim ve tüm kartlarım eşimdeydi.Ayrıca bana maaş aldığım bankadan 50 milyar kredi çektirdi.tabi banka kefil istemeden verdi.1 yaşında oğlumuz var.zaten bütün bunları ücretsiz doğum izni aldığımda yavaş yavaş fark ettim.yoksa yine anlamayacaktım.Çok karışık bir durumdayım.Evlenmeden önce eşimin arabası vardı fakat onun bile abisinin üstüne yapıldığını öğrendim.açıkçası ben dolandırılmış olarak görüyorum kendimi.ilk eşine de 7 milyar borç bırakmış.o da kredi çekip ilk eşini kefil yaparak.benim derdim ise bir an önce boşanmak ve annesinden altınlarımı alıp banka borcumu ödemek.Lütfen bunu nasıl kanıtlayabileceğimi anlatabilir misiniz?Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 12. MERT
  MERT says:

  Eşimle 2006 hazıranda evlendık sıddetlı gecımsızlık sebebıyle 2006 eylul de sıddetlı gecımsızlık sebebıyle mahkemeye basvurdum cekısmelı bı dava surecınden sonra bosanamadık.sonra temyız gıttı ama yıne ıstedıgım sonucu alamadım.bu yıl aradn uc yıl gecmıs olacak ve eylul ayında yıne aynı sebebten dava acmayı dusunuyorum ve esım sehır dısında yasıyor.bu dava ne kadar surer ve davayı onun yasadıgı sehırdemı acmalıyım ?

  Cevapla
 13. eylül
  eylül says:

  2009 yılında evlendim. Geçimsizlik nedeniyle şubat ayından beri ayrı yaşıyoruz. Eşimin evlenmeden önceki işlerinden dolayı çok borcu ve bu borçların birinden dolayı tutuklanma kararı var. Kaçıyor. Bu sebeple adliyeye gidemediğinden anlaşmalı boşanma yapamadık. Ben de maddi imkansızlıklar yüzünden avukat tutmadan dava açtım nisan ayında. Henüz bir gelişme yok. Ancak şunu biliyorum ki bu tutuklama olayından dolayı eşim mahkemeye ya da mahkemelere gelmeyecek. Sizce davanın seyri nasıl olur ne zaman biter?

  Cevapla
 14. selver
  selver says:

  merhaba.bir arkadaşımın boşanma davası red olup 3 yıllık fiili ayrılıkları olmuştur.17 mayıs 2012 tarihinde bu süre dolmuştur.29 mayıs 2012’de dava yeniden açılmıştır.Eve memurlar gelip anne ve babasına bazı sorular sormuşlar ve gitmişler.kısacası sorum şu mahkeme tarihi ne zaman belli olur.bu kadar zamandır tarihin belli olmaması normalmidir?teşekkür ederim hayırlı ramazanlar

  Cevapla
 15. didem
  didem says:

  eşimle anlaşmalı boşanmaya karar verdik ve dilekçelerimizihazırlayıp davayı başlattım.ilk etapta cep telefonuma duruşma günü 13 eylül olarak bilgi mesajı gelirken bugün de 10 ekime gün verilmiştir diye tekrar bir mesaj geldi. uyap üzerindeN baktığımda tensip zaptının hazırlandığını ve 10 ekime duruşma günü verildiğini yazıyor. ilk tarih geçersiz mi oluyor? ya da hiç duruşmaya çıkmamışken neden farklı bir tarihe ertelendi?

  Cevapla
 16. EMRE
  EMRE says:

  Merhaba Ozan Bey Anlaşmalı olarak dava açtık ben davacı eşim davalı olarak eşimin üzerine olan arsa yı 8 yaşında olan kızım ve 19 aylık olan oğlumun velayetini eşime verdim ayrıca aylık 1,500 tl de ödemeyi kabul ettim eşim dava açoldıktan sonra benden ayriyeten 10.000.00 tl istedi vermeyeceğimi söylediğimdede duruşmaya 25 gün kala boşanmak istemediğini ve duruşmaya gelmeyeceğini söylüyor ben duruşmaya gideceğim eşim gelmezse ne olur dava uzarmı yada hakim boşarmı bunla ilgili bilgi verirseniz sevinirim …şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 17. selver
  selver says:

  Bir soru daha sormak istiyorum. Peki davalı eş ben kocamı seviyorum boşanmak istemiyorum derse 3 yıllık fiili ayrılıktan sonra açılan mahkemede uzama riski olur mu ? Yoksa otomatik olarak boşanma gerçekleşir mi?

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Eğer açılan boşanma davası reddolmuş , karar kesinleşmiş ve üzerinden 3 yıllık fiili ayrılık süresi geçmiş ise açılacak yeni davada karşı tarafın davayı uzatma ihtimali bulunmaktadır. Örneğin yeni davada mahkeme boşanmaya karar verdiğinde karşı taraf bu kararı temyiz edebilir.

   Cevapla
 18. gamze
  gamze says:

  Ben eşime boşanma davası açtım. İki ay evliliğim oldu. Evin eşyalarını sattı. Kira ödemedi. Dilekçeme bunları sunmadım. Mahkemede söylemek istiyorum. Şahitlerim de var. Elime tensip zaptı kagıdı geldi ama davayı açarken ben para yatırdım. Bir daha mı para yatırmam gerekiyor ? 28 04 2012 dava açtıgım gün halen mahkeme günüm belli değil. Acaba adli tatilde diye mi ? Şimdiden cevabınız için teşekkürler

  Cevapla
 19. nazlı
  nazlı says:

  Merhabalar ben kocama dava açtım 13.07.2012 de,eşimde benden 2 hafta sonra bana dava açmış yani karşılıklı dava şuan . 1 kızım var 2.5 yaşında ve şuan eşimle konuştuk anlaşmalı boşanmaya karar verdik bu saatten sonra 13.07.2012 de verdiğimiz dilekcelerimizi geri alma şansımız varmı?ve anlaşmalı boşana bilirmiyiz?ve anlaşmalı boşanmak içinde neler yapmalıyız?yabancı olduğum için bazı şeyleri düzgün yazamaya bilirim kusuruma bakmayın yardımcı olursanız sevınırım şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 20. anıl
  anıl says:

  merhabalar ozan bey ben aralık 2009 evlendim 2.5 yıl sürdü evliliğim mayıs 2012 yılından itibaren yaklasık 5 aydır ayrıyız eşim ailesinin yanında bende ailemin yanındayım anlaşmalı boşanmaya karar verdik eşim davayı açmış ama şuan benim elime herhangi bi tebligat gelmedi sorum şu biz severek evlendik eşim çok inatcı ailesinin tutumu kararı olduğu için boşanmak istiyor bende anlaşmalı boşanalım dedim ama ağzımdan çıkan söz sadece kalbim boşamak istemiyor eşimi hala çok seviyorum mahkeme günü geldiğinde hakim soruları sorduğunda evet anlaşmalı boşanma protokolunu imzalamışsınız ama ben eşimi çok seviyorum boşanmak istemiyorum dediğim zaman olayın seyri ne durumda olur?Birde hakim mahkemeyi oyalamaktan ceza verirmi?5aydır ayrıyız her ikimizinde hataları var kendi başımıza kaldığımız için akan sular duruyor bende mahkemede böle sölemek istiyorum sizce nasıl bir yol izlenmeli cevabınızı bekliyorum çok saolun verceğiniz cevap için kolay gelsin.

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   Boşanmak istemiyorsanız boşanmak istemiyorum demenizde hiç bir sakınca yok. Belki de tekrar barışabilirsiniz. Bu durumu hakim de anlayışla karşılayacaktır. Bu durumda davanız anlaşmalı boşanmadan çekişmeli boşanma davasına dönüşecektir.

   Cevapla
 21. sule
  sule says:

  eşimle 3 yıldır ayrı yaşıyoruz.bana anlaşmalı bosanma davası açtı.tensip kagıdı geldi benim cevap vermem gereklimi.davayı haziranda actı.hala dava tarihi belli degil
  napmam gerekli ilginize teşekkürler

  Cevapla
 22. Av-setenay Setenay Sekerci
  Av-setenay Setenay Sekerci says:

  Duruşma günlerinin eskiye nazaran daha geç alındığı doğrudur. Bunun sebebi 1 Ekim 2011 tarihinden sonra yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Kanunundaki (HMK) usul (prosedür) hükümleridir.

  Yürürlükten kalkan eski HUMK’da dava açıldıktan sonra tensip zaptı hazırlanıyor ve aynı zamanda duruşma günü veriliyordu.

  Oysaki yeni HMK’da önce tensip zaptı ve dava dilekçesi davalıya tebliğ ediliyor. Bundan sonra davalının cevap dilekçesi , bunun üzerine davacının cevaba cevap dilekçesi ve sonrasında davalının ikinci cevap dilekçesi verme hakları var. Tüm bu dilekçelerin verilmesi ve karşı tarafa tebliğ edilmesi 6 ayı bulabilmektedir. Eğer sözkonusu tebligatların yapılmasında bir sorun yaşanırsa bu süre 6 ayı da geçebilmektedir.

  Bu sürelerin kısalması için , aps ile tebligat yapılması , davalının cevap dilekçesi vermemesi , dilekçelerin mahkeme kaleminde tebliğ edilmesi gibi yöntemlerle daha kısa sürede duruşma günü almak mümkün olabilmektedir. Kısacası boşanma davasında daha erkene duruşma günü alabilmek için dava dosyasını çok iyi takip etmek gereklidir.

  Cevapla
 23. sevinç
  sevinç says:

  Merhaba,
  Benim durumum biraz farklı. Biz düğün tarihi aldık ve karşı tarafın tayininin yapılabilmesi için resmi nikâhı düğünden yaklaşık bir ay önce yaptık. Nişanlılık sürecinde devam eden anlaşmazlıklar nikahtan sonra da devam etti ve biz nikahtan 3 gün sonra ayrılmaya karar verdik ve ben boşanma davası açtım. Henüz düğün olmadığı için sadece resmiyette kalan fiili olmayan bir evlilikti. Aslında iki taraf da istemediği için anlaşma da imzaladık ancak evliliğin üzerinden bir yıl geçmediği için bu anlaşmanın bir etkisinin olmadığı söyleniyor. Boşanma davası açılalı tam iki ay oldu ama hala duruşma günü belli değil. Benim davam ne kadar sürer, kesinlikle barışma gibi bir durum söz konusu değil ve fiili olmayan bir evlilik olması boşanma sürecini hızlandırır mı yoksa bizim durumumuzda da evliliğin üzerinden bir yıl geçmesi beklenir mi? Teşekkürler

  Cevapla
  • Av.Ozan Kayahan
   Av.Ozan Kayahan says:

   En az bir yıllık evliliğiniz olmadığından anlaşmalı boşanmanız mümkün değil. Anlaşmalı boşanma bu bir yıldan sonra açılmalı. Açılmış davanızı iyi takip ederek hızlandırabilirsiniz. Büyük şehirlerde bu tarz boşanma davaları ortalama bir yıl civarında sonuca bağlanabilmektedir. Mevcut davanıza devam edebilirsiniz. 1 yılı beklemenize gerek yok. Fillen evlenmemeniz davanızı hızlandırmayacaktır. Sonuçta mahkeme nazarında çekişmeli bir boşanma davasıdır sözkonusu olan.

   Cevapla
 24. elif
  elif says:

  bosanma davası açtım eşime çekişmeli olarak ama dava acarken butun masrafları ödedim bana tensip zaptı geldi bu neden geldi anlamadım dava gunu neden bu kadar gec geliyor ve benim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 25. buyumeyenbebek25@hotmail.com
  buyumeyenbebek25@hotmail.com says:

  av.bey çoçuklarımın babası beni darpetti.savcılığa intikal ettirdim.kendine en cuzi eve uzaklaştırma cezası verildi 1ay.kendiside aynı gün saat farkı ile rapor almış.beni müşteki konumdan şüpheli konuma düşürdü.bana boşanma davası açtı şiddetli geçimsizlik.bende karşı dava dilekçesi sundum zina sebebiyle boşanma olark.şimdi 6yaşındakızm 2yaşında oğlum var.velayetini alabilirmi. ben bunun 2inci eşiyim diğer eşindende 1kızıvar arayıp sormaz cins biridir. ziynet eşyalarım kendisinin kasasında vermiyor 3aydır eve bakmıyor sizi tenzih ediyorum ama bunları yapan bir avukat .2,5 ay oldu dava açılalı hala gün verilmiyor .bunun amacı ne.çoçuklarımı alabilirmiyim.arabasını yok etti devri üzerine olmadığı için. evimden çık 50bin para vereyim üçünüzede 300tl nafaka vereyim diyeküstahça teklifte bulunuyor.zaten beni döverek zina yaparak haysiyetimle gururumla oynadı. ben baş edemiyorum bana avukatlığını kullanıyor evden çıkmam için yıldırmaya çalışıyor. bilginize ihtiyacım var tşk ederim

  Cevapla
 26. güven yıldız
  güven yıldız says:

  merhabalar.ben anlaşmalı boşanma davası açmıştım şiddetli geçimsizlik diye bana tenzip tuatnağı geldi aynısı da eşime.bende şiddetli geçimsizlik diye şahit olarak annemin adını ve adresini verdim ve aps ile yolladım bu bir işe yararmı.teşekkürler

  Cevapla
 27. funda
  funda says:

  Zina suç kapsamında değil sanırım ben boşanmak istemiyorum fakat yaptıkları cezasız kalmamalı karşı tarafa dava açabilirmiyim yada ne yapmam gerekir

  Cevapla
 28. aybalım
  aybalım says:

  ncelikle meraba,
  benim sorum şu 24.09.2012 boşanma dilekcesi verildi ve karşı tarafdan cevap geldi 23.11.2012 boşanma dilekcesini cevap verdiler ve dilekcede hiç birşeyi kabul etmemişlar ve dilekcenin reddi kabul etmişler ve delil leri sunulmasını istemişler biz avukatımla delilleri sunduk ve karşıtarafa dilekceyle beyan ettik ve sorum şu delilleri toplamak nakadar sürer ve mahkeme nazaman olur ve en önemliside dilekcede şahitler saklı tutulmuş beni şüpelendiren bizim ilk mahkememiz olacak yakında benim actıgım için bunun şahitleri benim acmış oldugum davaya gelceklerimi yoksa gelmek zorundalarmı

  Cevapla
 29. irfan
  irfan says:

  merhabalar.benim nikahım oldu ama düğünüm olmadı.nikah kıyıldığı gece problem var diye bizi çağırdılar işi bozduk dediler.ailesinin amaçları maddi çıkardı.kızda ses çıkarmadı.telefonda mutlu olamıycaz dedi ayrıldık.evlilik birliğinin sarsılmasından dolayı dava açtım.oda karşı dava açmış boşanmak istediğine dair ve manevi tazminat istiyor.küçük ilçe mahkemesinde görülen bu davanın ilk duruşması şubatta.sizce boşanma gerçekleşirmi.ne kadar sürede bitebilir.şimdiden değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
 30. dilek
  dilek says:

  ben eşimle 7 aydır ayrıym beni babam evine kendisi getirdi 2 çocugumuda aldı ve 7 aydır göremiyorum evimizide kendisi boşalttı bir ambara attmış ben gidip kendime ait olanı aldım ve boşanma davasınıda açmıyo çocuklarımıda göremiyorum defalarca yalvarmama ragmen göremedim davayı ben açmak zorunda kaldım çünkü çocuklarımı göremiyodum kavgayla falan görecegime mahkeme kararıyla görürüm en azında diye düşündüm ayrı bi dilekçede çocuklarım için verdim mahkeme süresince çocuklarımın bende kalması için hakim talebimi reddtti sadece 15 günde bir görme hakkı verdi zaten bana göstermiyo gitsem kavga falan çıkacak bu durumda icraya gidin dedi benim zaten maddi durumum yok ki avukat tutamıtyorum nasıl icraya verecegim ben maddi olanagım yok diye çocuklarımı göremicekmiyim söylermisiniz çocuklarım daha çok küçük 2 ve 3 yaşlarında her geçen gün çocuklarım beni unutuyo şimdi bana söylermisiniz ben nasıl çocuklarıma annelik yapcam mahkeme 6 ay sürer diyosunuz ne yapcam avukatım bile yok ne yapcam

  Cevapla
 31. Esma
  Esma says:

  Merhaba;

  Annemle babam anlaşmalı boşanmak için bugün adliyeye gidip dilekçe vermişler. Ordan aile mahkemesine gönderip dilekçe vs. yazılmış. Sonra tamam deyip bişiyler imzalatıp eve tebligat gelicek demişler. Eve tebligat kağıdı ne zaman gelir ve boşanma işlemi ne kadar sürer. Anlaşmalı olarak ikiside istiyor zaten.

  Cevapla
 32. haydar
  haydar says:

  ben eşime boşanma davası açtım tenzip zaptı yazıldı ama dava günü belirli degil eşim 1.5 yıldır kayıp bulunamıyor boşanmam uzarmı biriyle kaçtıgı için adresinide bulamıyoruz nasıl yapmam gerekiyor dava nasıl olur ?

  Cevapla
 33. sahra
  sahra says:

  merhaba ben 1.50 yıllık evliydim.şiddet ve hakaretten eşime boşanma davası açtım. ama avukat tutmadım.çocuğumuz da yok. şiddet gördüğüme dair polisten tutanak tutturdum.delillerle beraber dosyayla verdim.acaba boşanmam ne kadar sürer?

  Cevapla
 34. birsen
  birsen says:

  merhaba. eşime dilekçe ve protokol hazırlayarak avukatsız ve anlaşmalı olarak boşanma davası açtım ve tensip zaptı geldi. anladığım kadarıyla eşimede tensip zaptıyla beraber davayı açarken sunduğum dilekçe ve protokol gidecekmiş. bu doğrumudur. tensip zaptında cevap ve cevaba cevap tarzı bişeylerden bahsediliyor. biz karşılıklı olarak boşanmak istediğimiz için cevap yazmasak olurmu. eğer illa cevap yazmamız gerekiyorsa nasıl bir dilekçe vermemiz gerekir. teşekkürler

  Cevapla
 35. Gülhan
  Gülhan says:

  Ozan Bey,
  Iyi günler dileyerek başlamak istiyorum.
  Ben 40 yıllık evli bir bayanım. Görücüye usulü ile evlendim. Ilk yıllar gayet iyiydi. Daha sonra aramızda anlaşmazlıklar başladı ben boşanmaya ne kadar teşebbüs ettiysem de ailem tarafımdan ikna edilerek vazgeçirildim. Evliliğim süresince hep hakaret dayak ve aşağılandım. 1985 yılından beri de yataklarımı ayırdım. Artık bu evliliği bitirmek istiyorum o kendi yoluna ben kendi yoluma gidersem ikimiz içinde daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.evliliğimiz çekilmez bir hal aldı .Bana ve aileme hakaretler ediyor.Beni sevmediğini söylüyor.Beni hırsızlıklara suçluyor.Beni başkalarıyla kıyaslıyor.Beni küçük düşürüyor.Beni evden kovuyor. Ayrıca birliktelikte yok.Üç dene önce de boşanma davası açmıştım fakat gel anlaşalım artık senin istediğin gibi davranacağım deyince boşanmaktan vazgeçtim. Maalesef huylu huyundan vazgeçmiyor artık bu esaret bitsin istiyorum. Kendim emekliyim o da emekli ben eşimden hiçbir şey istemiyorum sadece bana ait olan eşyalarımı alıp boşanmak istiyorum.

  Cevapla
 36. merve dirlik
  merve dirlik says:

  merhabalar.. 2011 de acmıs oldugum dava hala surmekde. ayrılmak ıstedıgım esım yuz kızartıcı suclardan hükümlü mahkum. vasi atanmasını kabul etmemesıne ragmen devlet vasi atadı fakat vaside mahkemeye katılmadı. kendisi zaten istanbul dısında cezaevinde. 3 sene süren mahkememe subat ayına gun verıldı ve benden ıkı tanık ıstendı.. sızce bu karar mahkemesımıdır ne sekılde ılerler bundan sonra ne olur? bı bosanma davası bu kadar uzun surermı.. kişiyle 7 senedır hıc bır bagım yokdur soyisminden baska.. sızce sonuc ne olur ?

  Cevapla
 37. Elif
  Elif says:

  Merhabalar esimle 24 yillik evliyiz biri 23 biri 15 yasinda iki kizimiz var 10 yildir kendisinin isi ankarada oldugu icin orada yasiyor ama her haftasonu bizi gormeye geliyor birlikte tatile gidiyoruz normal bir aile hayatimiz var. Son zamanlardaki anlasmazliklarimiz yuzunden bana dava acip zaten 10 yildir ayri yasiyoruz demis dilekcede bende cevap yazip neden oyle oldugunu anlattim buradaki gibi ve bosanmak istemedigim yazdim buraya gelip gittigine sahitlerimin oldugunu yazdim sizce sonuc ne olur

  Cevapla
 38. sima
  sima says:

  3 ay önce bosanma davası açtım karsi taraf avukat tutmus ve tensip zaptı hazirlandi diyor bundan sonra ne gibi bir yol izlemeliyim dava günü hala belli deil simdiden tesekkurler cevabinizi bekliyorum

  Cevapla
 39. Isımsız
  Isımsız says:

  Merhaba
  Benım evlenelı 2 ay oldu ve anlaşmalı boşanma davası acıcaz.1 yıl gecmesımı gerekıyor.bana yardımcı olabılırsenız sevınırım.bıde 15 gündür evde kalmıyorum esım hıcbısekılde arayıp sormuyor ayrılma sebebımız kayınvalıdemle kalmak ve bana ayrı ev acmamısı ılgılenırsenız sevınırım.

  Cevapla
 40. murat
  murat says:

  5ekim 2013 tarihinde aile baskisiyla bir evlilik yaptim. Bu tarhten 8gun sonra tartistik ve evi terk etti ardindan tekrar bi araya geldik toplamda 24gun bir evlilik yasamis oldum. Evlilik birliginin temelinden sarsilmasi cekismeli bosanma davasi olarak dava actim. Evlenmeden 5ay once banka kredili bir ev aldim. Bununla ilgili olarak nafaka ve tazminat odermiyim?
  Benden ev ve nafaka istiyor, evin pesinat parasini kendisinin verdigini iddia ediyor.

  Cevapla
 41. dilek
  dilek says:

  merhaba
  ben 6 yıl bir evliliğim oldu 10 aydır anemin evindeyim sürekli şittet uygulaması ve ölümle beni tehtit etmesi bende artık korktuğumdan dolayı kasım ayında boşanma dilekçesi verdim ama hala duruşma günü neden belli olmadı ve bir sorum daha var davalıdan 5 yaşında ve 3 yaşında ve 6 aylık çocuklarım var bunların velayetlerini ben istiyorum tabiki karşı tarafda istiyor yaşlarından dolayı bana verilirmi çocuklarım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 42. binnur alagoz
  binnur alagoz says:

  Merhaba iyi gunler bir arkadasim esi ile bosanmak istiyor ancak esi isi yokusa suruyor ve dava dilekcesini almak icin verdigi adreste binbir yalanla evde yokmus gibi yada varsada ailesine kapiyi actirarak evde olmadigini soyleyerek dilekceleri almıyor ne yapmamiz gerektigini bilmiyoruz bize bu sekilde 5 yil kacarsa davanin acilmadan dusecegini ve harcamalarin bosa oldugunu soyleyerek tehditlerde bulunuyor o bu sekilde davraniyor diye arkadasimin davasi hicbir zaman gorulmeyecekmi ? Bu durum icin bir cozum yolu varmi kesinlikle bosanmamak icin elinden geleni yapmakta ne yapmaliyiz ?

  Cevapla
 43. ahmet
  ahmet says:

  Selamlar sayın avukat bey. Ben 2 yıllık evlıyım. eşim 2 gun once evi terketti ve ayrılıcanı söledi. şimdi benim napmam gerekli bende ayrılmak ıstemıyorum.. Bna gelir ben hiç bır şey talep etmıyorum derse ben anlasmalı ayrılıgı kabul etmeyı düşünüyorum ama demezse de bosanmıcamı solıcam.. Nasıl bır yol izlenemem gerekır

  Cevapla
 44. Tuğba
  Tuğba says:

  Merhaba Avukat bey. 28 Şubat tarihinde Resmen boşanma davam açıldı. Davayı açtığımda 6 Aylık evliydim. Karşı taraf Yurt dışı vatandaşı ve orada yaşıyor. Fakat 1.mrns adresi Türkiye olduğu için Tebligat oraya yapıldı ve geri çevrilmiş burada yaşamıyor diye. Şuan dava durumu 1 aydır tensip zaptı hazırlandı durumunda. Dava tarihim ne zaman belli olacak ve karşı taraf cevap vermez davayada gelmezse İnşallah ilk celsede boşanabilir miyim? İlginiz için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

  Cevapla
 45. levent
  levent says:

  Iyi günler ben 14 yıllık evliyim yaklaşık 2012 yılından beri eşimle ayrılık 2 tane kız çocuğum var annelerine Şubat ayında dava açtım iki mahkeme oldu ikincisi eylule attı benim devam daha ne kadar sürer sahitler kaçıncı mahkemede çıkar kızlarımin velayetinidealmak istiyorum acaba mümkündür bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
 46. pelin
  pelin says:

  merhaba anlaşmalı boşanmada duruşma günü belli olduğunda duruşmaya yalnız avukatım çıkabilir mi? benim çıkmam gerekir mi? şimdikten teşekkürler..

  Cevapla
 47. tarık
  tarık says:

  ben eşimden boşanmak istiyorum ve hiç bir hakta talep etmiyorum oda etmiyorum. fakat inat olsun diye boşanmayaçağını söylüyor. beni istemediğim bir insanla devlet zorla yıllarımı çalarak yaşatabilirmi. zorla yaşayaçaksın diyip beni maddi manevi çökertmeye hakkı varmı. beni zorla aynı çatı altında istemediğim bir insanla yaşatması ANAYASAYA aykırı değilmi.

  Cevapla
 48. leyla
  leyla says:

  Ya ben 19yasindayken evlenmistim onceden dava acmistim karrsi taraf gelmedi hakim bosamadi simdide actim 2 ay oldu yenzip gitmis ama durusma kagdi gelmedi ama 6 ay bekleme suresi varmis ben o kadar bekleyemicem ise falan girmem lazim boyle girmek istemiyorum cook piskolojim bozuldu bu arada sadece 55gun evli kalmistim karsi tarafta dilekce falan vwrmiyor daha fazla bekleyemem cok piskolojim bozuldu

  Cevapla
 49. derya
  derya says:

  Mrb benim boşanma günum 24 eylulde ama hala duruşma kağidim gelmedi bunun için bir bilgi verebilirmisiniz lutfen

  Cevapla
 50. YASEMİN
  YASEMİN says:

  Mrb avukat bey ;
  ben 6 kere darp yedim karakol adalette boşama dava şikayette bulundum fakat beni öldürmek tehdit etmekle mecburen eve döndüm ama halada geçinemiyoruz hergün kavga onun kişilik bozuklugu var ruh hastası şimdi diger şikayetleri geri aldım geçen ay , boşanma davam da 03.10.2014 de mahkemem var diger şikayetimi geri aldıgımda vazgeçme şansım varmı ben nasıl kurtulabilirim boşanmak istiyorum. saygılarımla

  Cevapla
 51. gazeteci
  gazeteci says:

  selam iyi akşamlar eşim önce boşanma davası açtı sonra 3 gün sonra barıştık tatile gittik 1 ay falan aynı evde yine yaşamaya devam ettik ama sonra eşim bana boşanacağım davayı geri almayacağım dedi kavga çıkarttı ve şimdi ayrıyız bu dava red olmazmı çünkü beni affetmiş sayılmazmı davadan sonra barışmamız cevap verirseniz çok memnun olacağım

  Cevapla
 52. ezel
  ezel says:

  Merhaba avukat bey
  Eşimle anlaşmalı boşanma davası açtık mahkemeye dilekçe verdik. Bu dilekçe ne zamana gelebilir. Veya başka bir sorum olacak biz anlaşmalı dava açtık. Dava günü eşim ayrılmaktadır vaz geçerse dava uyarmı. Yoksa anlaşmalı dilekçe verdiği için dava ilk celsede biter mi.

  Cevapla
 53. türkan ışik
  türkan ışik says:

  Ben 18yıldır eşimden ayrıyım 6 ay önce boşanma davası açtım hala mahkeme günü gelmedi ne yapabbilirim Allah rızası için yardım istiyorum

  Cevapla
 54. tugba
  tugba says:

  merhaba ısmım tugba avukat bey ben dun esıme dava actım tek traflı ılkden anlasmalı olsın ıstedı esım sonradan vazgectı anlasamıyrz ıkı senedır evlıyız kotu sozler hakaret duyuyorum sıddet var bosanmak ıstyrm bes aylık erkek bebgım var ve tek traflı dava acıldıgında davayı acan kısınn suclu oldugu ve bebegınn karsı taarfa verılecegı soylenıyor dogrumudur acıklarmısınız

  Cevapla
 55. selda guder
  selda guder says:

  Esimle 4 aydir benden habersiz cektigi kradiler ve bu paralari nereye harcadigi belli olmamasi nedeniyle kavgalarimiz neticesinde ayti yasiyoruz kendisine tek tarafi bosanma dilekcesi verdim oda bosanmaya karsi gekmiyceni soyledi mahkemenuz kacgun ucubde okyr tahmini ilk celsede b osanirmuyiz

  Cevapla
 56. hasan
  hasan says:

  merhaba, boşanma davası açtım ama kaç ay oldu hala dava günü belli olmadı. boşanma davalarında gelir nasıl tespit edilir, sadece maaş mı, yoksa ek ders de dikkate alınır mı?

  Cevapla
 57. Murt
  Murt says:

  İyiaksamalr 2010 senesınde actıgım bosanma davası karsı taraf ıstemedıgı ıcın 3celse sonra dava reddedıldı ve 3 yıl fıılı ayrılık sıresı verıldı ve bu sure doldu tekrar dava actım ve 2 ay sonra mahkemem var sıZce ılk mahkemede sonuc alabılrımıyım yanı daha uzarmı merak edıyorm

  Cevapla
 58. ismail
  ismail says:

  Mrb avukat ozan bey ben yurt disinda calisirken yurtdisindan kesin donus yapip Esimi ve kizimi annesinin yanindan almak isteyince esim bosanma davasi acti esim turk vatandasi degil burda okuyor ben bosanmak istemiyorum esimin calisma izni Yok rse refaakattan ikameti var esimin annesinden Baska geliri Yok bana cocugumu gostermiyorlar tazminat ve nafakada istiyorlar kizim turk vatandasi hakim kizimin velayetini Kime verir Bu dava reddedilirmi Birde kisisel iliski hálek eettigim halde halen bir Cvp gelmedi kizimi gostermiyorlar esim haftanin 5 gunu okulda 4 yil daha okuyacak calisamiyor kizimin velayetini bana verirmi hakim

  Cevapla
 59. Hediye
  Hediye says:

  Merhaba eşim benim imzaladığım protokolle anlaşmalı boşanma davası açtı 13 temmuzda. Fakat 27 kasıma gün verilmiş. Ben hemen boşanmak istiyorum adli tatilde boşanabilirmiyim

  Cevapla
 60. yeliz
  yeliz says:

  Merhabalar esim kendi şerefine yakıştırıp hamile halimle bana boşanma davası açmış 2 aydir yine babamin evindeyim babamin durumu var cok sukur ama bu halimle babamdan faydalanmak istemiyorum kendi durumum olmadığı için avukat tutamam maddi manevi gördüğüm zarardan dolayi tazminat ve henüz doğmamis bebeğimin ve kendimin nafakasini isteyecegim 9 aydır evliyim 7 aylık hamileyim kesinlikle anlaşmalı bir boşanma olmayacak bu evlendiğim tarihten bu yana altınlarımi zorla elimden alındı ve sürekli şiddet gördüm bunlar katil oldukları için sustum ne savcılığa gidebildim ne de darp raporu alabildiğine 3 haftalik hamile iken karısının yanında tekmeledi düşük tehlikem oluştu hastane kayıtlarında bu çıkar mi 2015 yasasi kadin haklarinda neler vardir ne yapmam gerekir hakim bi bayan bu konuda bana anlayis gosterir mi bilgi verirseniz çok sevinirim..

  Cevapla
 61. yeliz
  yeliz says:

  Merhabalar esim kendi şerefine yakıştırıp hamile halimle bana boşanma davası açmış 2 aydir yine babamin evindeyim babamin durumu var cok sukur ama bu halimle babamdan faydalanmak istemiyorum kendi durumum olmadığı için avukat tutamam maddi manevi gördüğüm zarardan dolayi tazminat ve henüz doğmamis bebeğimin ve kendimin nafakasini isteyecegim 9 aydır evliyim 7 aylık hamileyim kesinlikle anlaşmalı bir boşanma olmayacak bu evlendiğim tarihten bu yana altınlarımi zorla elimden alındı ve sürekli şiddet gördüm bunlar katil oldukları için sustum ne savcılığa gidebildim ne de darp raporu alabildiğine 3 haftalik hamile iken kardesının yanında tekmeledi düşük tehlikem oluştu hastane kayıtlarında bu çıkar mi 2015 yasasi kadin haklarinda neler vardir ne yapmam gerekir hakim bi bayan bu konuda bana anlayis gosterir mi bilgi verirseniz çok sevinirim..

  Cevapla
 62. Ismail yildirim
  Ismail yildirim says:

  S.aleykum. benim 2012 de change diye aracimi karakol aldı. Ve bu change işini yapanlar yargılandı. Fakat aracimin sase ve motor numarasi hayaliymis. Hakim kararı numaralarin gerçekte hangi aaraca ait olduğunun belli olmaması sebebi ile hukuk davası açılıp tespiti halinde ruhsat sahibine iadesi diye. Ben hukuk davası açtım fakat davalı yok ortada. Tensip zaptindan ne kadar süre sonra dava tarihim belli olur

  Cevapla
 63. gonca
  gonca says:

  merhaba, ben boşanma dilekçesini verdim.eşimde verdiğini belirtti.fakat hala bir dava açılmadı sebebi ne olabilir? yaklaşık 3 ay oldu dilekçeleri vereleri anlamadım tekrar vermem gerekirse tekrar vericem dilekçeyi. bilgilendirirseniz çok sevinirim. kolay gelsin iyi günler

  Cevapla
 64. Hatice
  Hatice says:

  Eşimle anlaşmalı boşanmak için 7 eylül de mahkemeye başvurduk şu an da durum tenzip Zaptı hazırlandı yazıyor ama duruşma günü yazmıyor ne zaman belli olur

  Cevapla
 65. aysel
  aysel says:

  Merhabalar 15 aralıkta anlaşmalı boşanma davası açtım protokol imzaladık. Celp ne zaman gelir ve duruşma günü ne zamana verilir, saygilar

  Cevapla
 66. fatma
  fatma says:

  merhaba ben 6 aylık evliyim evliliğimin 3 ayında eşimin madde aldığı fark ettim,basta inkar etti ama sonradan itiraf etti birdaha asla yapmıycağını söyledi.ben elimden geleni yaptım yanında ve destekçisi oldum ama bağımlı olmadığı soyleyıp tedaviye yanaşmadı.ve evlendiğimizden bugüne kadar 4 kere iş değiştirdi.ve bütün borçlar ve ödemeler benım omzuma bindi.gecen hafta tekrar aldığını fark ettiğimde evden ayrılıp boşanma davası açtım.karsı taraf inkar etse mahkeme hastaneye gönderip tahlide cıkarmı yada davaya gelmese karsı taraf bu süreç uzarmı?

  Cevapla
 67. şükriye
  şükriye says:

  merhaba kendim 2006-2014 arası bir doktorun ev işlerinde çalıştım 9.yılda aylık 8 gün sgk mı yapmış kabul etmedim hafta içi hergün evinde çalışıyordum kağıt imzalatmak istedi imzalamadım mahkemeye verdim geçen seneden beri duruşmamız oluyor en sonki duruşmada davama bakan hakim değiştiği için duruşma yapılmadı.yeni duruşma günüde verilmedi sebebi nedir???

  Cevapla
 68. hasan
  hasan says:

  merhaba bi yakınımın ev işinde çalıştı 9 yıl sigorta istediğinde hep ertelemiş 9 .yılda aylık 8 gün ssk yapmış mahkemeye verdi
  1- sgk yatmadığından
  2-asgari ücretin altında çalıştığından
  1.mahkemesi 4-5 kez duruşma oldu 2.mahkemesinde ilk duruşmada hakim değişikliği için duruşma olmadı yeni duruşma günüde verilmedi neden olur

  Cevapla
 69. Elif
  Elif says:

  Iy günler avukat bey ben eşime boşanma davasi actim 2014 yilinda ayni evde yaşadigim icin hakim bu mahkemeyi takip etme ayni evde yasadigim icin bosanma olmuyirmus arada 4 ay gecti bana mesaj geldi uyaptan dosyanin tekrar isleme gecmesi icin dilekce eklenmis dilekceyi kim ekleyebilir esim yapabilirmu

  Cevapla
 70. ebru
  ebru says:

  Tensip zaptı hazırlandı 12,04,2016 nedemek bılgılendırmısınız bırde ılk durusma gunu nezaman bellı olur acaba

  Cevapla
 71. Leyla
  Leyla says:

  Selam ben eşime boşanma davası açtım ve eşim cevap vermiş ben cevap veremezsem eğer davam dusermi haylen gün verilmedi bende vazgeçmek istiyorum verdiğim dilekçede cevap veremezsem dusermi davam..çekişmeli boşanma benim ki..

  Cevapla
 72. Emrah
  Emrah says:

  Merhaba ben boşanma davası açtım 01.03.2016 hala bana bi kağıt gelmedi sadece tensip tutanağı geldi bu ne zamana kadar devam eder mahkemeye çıkmadım daha ne zaman sonuçlanır bu mahkeme

  Cevapla
 73. celal
  celal says:

  Merhaba inşaat işçisi olarak yurt dışında farklı ülkelerde olmak üzere 6 yıl çalıştım tazminatını almadım 2015 yılının son ayında kıdem tazminatı davası açtım avukatım aynı benim givi 60 isci daha oldugunu soyledi toplu dava sistemi dedi ve bu arkadaslar davayı 2.duruşmada kazandı benim davamı son tarih olarak 3. Duruşma 6. Ayın 14 üne 2 gün önceye dosya bulunamadı diyerek son tarih verildi dün duruşma yine ertelendi 4.duruşma tarihi olarak 11. Ayın 8 ine ertelendi neden bu kadar uzadı anlamış değilim bi fikriniz var mı

  Cevapla
 74. isimsiz 2
  isimsiz 2 says:

  eşime boşanma davası açtım çekişmeli davada 40 gün oldu hala ona dilekçe gitmedi eşimde dilekçedekileri onaylayıp boşanmayı kabul ederse uzar mı nolur yardım

  Cevapla
 75. yeliz
  yeliz says:

  merhaba bu ayın 2 sınde mahkeme ye verıldı esım tarafından bosanmak ıcın yanlız durum bıraz karısık ıftıra var hıc bırı umrumda degıl bende bosanmak ıstıyorum benım tek ıstegım oglum ve nafaka bırde mahkeme gunu hala bellı degıl acıldıgına daır kagıt geldı ama ben cvp yazmadım yazmam gerekırmı mahkeme gunu ne kadar surede bellı olur burası kucuk bı yer bırde ben dılekce yazıp mahkemeye sunsam ve mahkemeye katılmıcamı soylesem gene de katılmam zorunlumudur sımdıden tsk ederım ınsallah cvp yazarsını

  Cevapla
  • Av. Ozan Kayahan
   Av. Ozan Kayahan says:

   Dava dilekçesine karşı cevap dilekçesi vermenizi tavsiye ederim. Davayı hiç takip etmezseniz beklemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ve nafaka istediğinizi mutlaka belirtin. Duruşmalara da ya siz ya da avukatınız gitmeli.

   Cevapla
 76. Şerife
  Şerife says:

  Ozan bey merhaba ufak bşr bilgi edinmek isterim eşim dava açtı,belirttiğim adres kapandı tebligat henüz ulaşmadan kapandı tebligatı almadan işlem ilerletme durumları nedir ?

  Cevapla
 77. gönül
  gönül says:

  Ben mahkemeye başvuralı 7ay oldu henüz mahkeme günüm belli olmadı çekişmeli niye bukadar uzadığını anlayamadım. Evlenirken 2 3 evrak hazırlıyorsun imza at bitti ama boşanmak için bu kadar uğraşmak bana çok saçma geliyor açıkçası.

  Cevapla
 78. Ecem
  Ecem says:

  Merhaba biz esimle daha uc aydir evliyiz ve kacarak evlendik esimin ailesi ile birlikte kaliyorduk sogikta yatiyorduk ve bana psikajik baski uygulandigi icin ben iliskiye giremedim ve bunun tedavi yoluna gitmek yerine esim dava acti ve aybi zamanda baba vuruyordu ailesi cinsel hayatimizi sorguluuordu bana onur kirici laflar soyluyorlardi ama ben nafaka almak istiyorum bu mumkunmu

  Cevapla
 79. Damla
  Damla says:

  31 mart 2017 de şiddetli gecimsizlikten boşanma davası açtım. Ayrıca eşimin bni aldattgni öğrendim . bunları dilekceme yazmıştım fakat telefonumdaki ses kayıtları silindiği için delillerim ortadan kalkmış oldu . henüz mahkeme günüm belli değil aldatma konusunu hic katmak istemiyorum dilekcemi iptal edip yeniden yazabilirmiyim ?

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir