BOŞANMA DAVALARINDA UYGULANAN ÖNEMLİ USUL KURALLARI NELERDİR?

Boşanma davasında Türk Medeni Kanunu md 184 te önemli usul (prosedür) kuralları düzenlenmiştir. Bunları sayalım:

1) Hakim, boşanma veya ayrılık davasının dayandığı olguların varlığına vicdanen kanaat getirmedikçe bunları ispatlanmış sayamaz.

Boşanma (veya ayrılık) davasında tarafların boşanma sebebi olarak sundukları olayın gerçekte olup olmadığını hakim vicdanıyla tasdik etmedikçe bu olayın boşanma sebebi olduğunu kabul edemez. Hakim öncelikle belgeleri, tanık beyanlarını ve diğer delillere bakıp vicdanen bu olayın yaşandığına kanaat getirirse bu olay ispatlanmış sayılır.

2) Hakim bu olgular hakkında gerek kendiliğinden gerek talep üzerine taraflara yemin öneremez.

Boşanma veya ayrılık davasında yemin deliline başvurulamaz. Davacı, davalı veya hakim, taraflardan birine yemin teklif edemez.

3) Tarafların bir olayın yaşandığına dair hiçbir ikrarı hakimi bağlamaz

Davacının veya davalının veya avukatlarının, bir olayın yaşandığına ilişkin yazılı veya sözlü beyanları tek başına hakimi bağlamaz. Çünkü bu beyanların hakimi bağlayabilmesi için ayrıca bahsedilen olayların varlığına dair vicdani kanaatin de oluşması gerekir. Bu ise dava dosyasının bütünüyle incelenmesini gerektirir.

4) Hakim delilleri serbestçe takdir eder

Hakim, dosyadaki delilleri hiçbir etki altında kalmadan değerlendirir. Bunun sonucunda bir olayın boşanma sebebi olup olmadığını, bir davranışın maddi tazminat gerektirip gerektirmediğini ve bunun gibi pek çok talep hakkında serbestçe karar verir.

5) Boşanmanın (veya ayrılığın) fer’i (ikincil) sonuçlarına ilişkin anlaşmalar, hakim tarafından onaylanmadıkça geçerli olmaz.

Boşanmanın feri (ikincil) sonuçları şunlardır: Maddi tazminat, manevi tazminat, yoksulluk nafakası, velayet, kişisel ilişki, iştirak nafakası.

Tarafların bu konularda yaptıkları anlaşmanın geçerli olması için mutlak surette hakimin bu anlaşmayı onaylaması gerekmektedir. Hakimce onaylanmamış taraflar arası anlaşma geçersizdir.

6) Hakim, taraflardan birinin talebi üzerine duruşmanın gizli yapılmasına karar verebilir

Hakim , taraflardan birinin istemi üzerine gerek gördüğü takdirde duruşmanın gizli yapılmasına karar verebilir. Şayet duruşmanın gizli yapılmasında geçerli bir gerekçe bulunmaz ise gizli duruşma talebini reddeder.

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

14 yorum
 1. emine
  emine says:

  bız eşimle anlaşmalı bosanmaya karar vermıştık davayı açtık karsılılklı imza attık mahkeme gununu aldık ben çoçuğumum velayetını eşime verıcem dedım gonullu olarak hıçbır maddı ve manevı ıstegım yoktur dedım dılıkçede bunu gerı çekıp yenı bır dava açarsam ben suçlu sayılırmıyım? çunku verdığı sozlerınde durmuyor benı kandırıyormuş bız daha mahkemeye gırmedık yaptığım hatayı erken anladım dılekçemı çekip duğunde takılan takılarımı ve çoçugumun velayetını istıyorum dıye yenı bır dava açabılırmıyım oğlum 4yasında bız 5yılı geçtı sızce ne yapmalıyım mahkemeye 3hafta kaldı mahkemde soylersem daha onceden bırdırmedığım için suçlu duruma dusermıyım en kısa zamnda cvp beklıyorum

  Cevapla
  • admin
   admin says:

   Anlaşmalı boşana davası açıldıktan sonra ancak duruşmadan önce (veya duruşmada) velayeti eşinize vermek istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu engel bir durum yok. Fikir değiştirdiğiniz için suçlu veya kusurlu sayılmazsınız. Ancak o zaman davanız , çekişmeli boşanma davasına dönüşür. Ayrıca yeni bir boşanma davası açma hakkınız da mevcuttur. Ziynet eşyaları için ayrıca bir alacak davası açmalısınız. Ziynet eşyaları konusu , boşanma davası ile birlikte görülmez. Bu apayrı bir dava olarak görülür.

   Cevapla
 2. nazlı
  nazlı says:

  eşimle ayrı yaşıyoruz ama dava açıp açmadığını bilmiyorum çünkü 2 li oynuyor bana karşı evliliğimde şiddet ve hakaret gördüm 10aylıkda bi kızım var eşim benden çocuğu istiyo ama ben vermek istemiyorum eşimle ayrı yaşamaya başladığımızdan beri onunla ilgili uygunsuz şeyler buldum bunlar 30milyar değerinde ziynet eşyam kayıp düğün ve nişan cd leride elimde bunların hepsini mahkemede delil olarak kullanabilir miyim acaba ?

  Cevapla
 3. şükran
  şükran says:

  benm 6 ay evliliğim oldu eşim ben sehir dışındayken eşyalarını toplayıp annesinn evine gitmiş.ve boşanma davası acmış …her seyde beni suclu göstermiş..kendisi 5 te işten çıkınc a ya arkadşlaryla içmeye yada maç izlemeye giodu hep bi bahanesi vardı eve hep gec geliodu…ve benm ailemi istemiodu…..ben bu durumda mahkemede kendimi nasıl savunabibilirim

  Cevapla
 4. şükran
  şükran says:

  benm 6 ay evliliğim oldu eşim ben sehir dışındayken eşyalarını toplayıp annesinn evine gitmiş.ve boşanma davası acmış …her seyde beni suclu göstermiş..kendisi 5 te işten çıkınc a ya arkadşlaryla içmeye yada maç izlemeye giodu hep bi bahanesi vardı eve hep gec geliodu…ve benm ailemi istemiodu…..ben bu durumda mahkemede kendimi nasıl savunabibilirim.. haklarım tam olarak nelerdir…cvp yazarsanz cok sevenirim..şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 5. Burcu
  Burcu says:

  4 yıllık evliydim eşim boşanma davası açtı.Ayrıca düğünde çekilen bütün resimleri yırtmış, dügün cdlerini almış.Mahkemede bunların kayıp olduğu bildirirsem o cdleri getirmek zorunda mı? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 6. mert
  mert says:

  ben eşimle beş ay once tanışdım anlaşarak evlendik eşim sinir hasdası panık atak hastası tartıştık sinirlerine hakim olamayıp babasını aradı babası polis nnesaretinde ğelip beni karakolluk etti ben karakolda ifade verirken gece saat iki bucukta evimdeki degerli eşyaları zihnet eşyalarını alıp ğittiler şahsıma boşanma davası acıldı ne zaman boşana bilirim

  Cevapla
 7. neşet
  neşet says:

  2012 aralık ayında nikah yaptık düğünümüz 19 mayısta olcaktı eşim düğün yaklaştıkca garip dengesiz tavırlar içine girdi önce tartışmalarımızı bahane etti dahasonra cehiz toplama bahanesiyle annesinin evine gitti ve pisikolojim bozuk eli ayağım hiç bir şeye kalkmıyo büyük boşluktayım gibi cümleler kullanmaya başladıdaha sonra ben ailemi alarak her şeyi düzeltmek için yanına gittim tamam dedi düğün olcak tekrar ankaraya geldiğimde ben deprasan hapı kullanıyodum bu hapların hepsini içtim ben boşluktayım hiç bir şey istemiyorum tarzında mesaj attı kendisini arayarak boşanma davası açmasını istedim 2013nisan ayının24dünde davayı açmış dava bahanesi olarak nişan yapmadımızı 12 12 2012 kaçırmamamız için evlendiğimizi benim onun memleketinde çal ışcamı bundan daha sonra vazgeçtimi yazmış dilekçeye dava çekişmeli tazminat nafaka istemiyor vekilde yok tensip zaptı düzenlenmiş hemen boşanabilirmiyiz ayrıca aynı evi hiç paylaşmatık

  Cevapla
 8. jhj
  jhj says:

  ben bir buçuk yıllık evli bir bayanım. 6 aylık bebeğim var. eşimden boşanmak istemiyorum fakat bana türlü bahanelerle bir ton kredi çektirdi ve harcadı. boşanma halinde bu borca oda ortak olur mu ayrıca şu anda işsiz yani para yok bu durumda ne olur. lütfen bir cevap verin. çok çaresizim. bide bebeğimin velayeti kesin bende olur değilmi çouğumu almasından korkuyorum

  Cevapla
 9. banu
  banu says:

  Ben on yillik evliyim esim beni aldatiyor biliyorum bellide oluyor 2 oglumvar bosanmak istiyorum ne yapmaliyim nafaka tazminat ve dugumde takilan neyim varsa isteyebilirmiyim sirf bunbeni aldattigi icin onu zora sokmak istiyorum nne yapmam lazim cvp bekliyorum

  Cevapla
 10. ahu alim
  ahu alim says:

  merhaba.anlaşmalı boşanma için başvurumuza tensip zaptı geldi.ben davacıyım.1.madde davacıya delillerini liste halinde bildirmesi diyor.ancak biz anlaşmalı başvurduk ve evlilik birliğinin sarsılması dedik.bu durumda delil listesi nedir.ne yapmalıyım.cevap vermezsem duruşma gunu yinede verilirmi.teşekkurler

  Cevapla
 11. Mehmet
  Mehmet says:

  Merhaba,
  Eşimden 3 yıl süren bir dava sonrası mahkeme tarafından boşanmaya kararı ve 60.000 tl tazminata hükmedildi. Fakat boşanmanın gerçekleşmesi için tazminat içinse temyize gittik. Sorum şu olacak boşanma gerçekleştimi kimliğimi değişebilirmiyim? Ve temyiz davası kaç yıl sürmektedir. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 12. Den
  Den says:

  Esim beni arkadasimla aldatti hemde 15 yildir tanidigim ve dugunumuzde de bulunan gelin arabamizin sahibi ve şoförü olan birisi ben telefonunda ki yazismalarini yakadim hepside cinsel icerikli 3 yasinda bi oglumuz var davayi delillerle birlikte ben actim oglumu almak istiyorum sonuc ne olur

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir