BOŞANMA AVUKATINIZDAN BOŞANMAYA HAZIRLIK TAVSİYELERİ

Boşanma davası açmaya karar verirken en önemli konulardan birisi parasal durumunuzdur. Boşanma davası sürecinde, dava açmak isteyen taraf parasal sıkıntı yaşamaması için en azından 6 ay hiç para kazanmasa dahi geçinebilecek durumda olmalıdır. Boşanma dönemi masrafların arttığı bir dönemdir. Böyle bir dönemde para birikimi yapmadan boşanma yoluna girmek büyük bir risktir.  Aile Mahkemeleri dava açıldıktan sonra ortalama iki ay içinde tedbir nafakası verebilmektedirler. Ancak nafaka yükümlüsü eşin ödemek istememesi halinde icra takibi açmak zorunluluğu doğmaktadır. Bu da nafakanın tahsili süresini uzatmaktadır. Bundan dolayı elinizde sizi en az 6 ay idare edebilecek paranın bulunması önemlidir.

Eşler birlikte yaşıyorlarsa, boşanmak isteyen eş evi terk edip etmeyeceğine de karar vermelidir. Boşanma davası devam ederken eşlerin uzunca bir süre birlikte oturmaya devam etmeleri boşanma davası açan eşin diğer eşin kusurlarına hoşgörü gösterdiği şeklinde yorumlanabilir. Bu konuda Yargıtay’ın istikrarlı içtihatları ve kararları mevcuttur. Mahkemenin böyle bir düşünceye kapılmaması için ayrı yaşamak önemli bir konudur.

Boşanma sürecinde psikolojik destek almanız sizin için faydalı olacaktır.

Boşanmaya karar verdikten sonra boşanma hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir. Bu konuda internette pek çok kaynak bulabileceğiniz gibi bir boşanma avukatından da danışmanlık alabilirsiniz. Daha fazla bilgi size daha iyi yön gösterecektir.

Soru sormak ister misiniz?

6 yorum
 1. emrah kocaoğlu
  emrah kocaoğlu says:

  mrhba ben tekirdag cerkezköyden emrah ben 7yıllık evliliğim var bu zarf içinde 5yasında bır kızım ve 9aylık bır erkek cocugum var ben ise özel bir sektörde calışmaktayım suan esim annesinin yanında cocuklarla birlikte evi terkedip annesinin evine gitti onun annesie yuvanı bozma diyemedi ve al coukları yada bırak cocukları gel dedi benim ne yapmam gerekiyor annesi yuvamızı bozuyor ve huzursuz oluyoruz esimde annesine inanıp bırakıp gitti bende gitmek istiyorsan git dedim gitme desemde evde saygı sevgi denen birsey kalmamıstı bende mecburuyetten git ozaman dedim ve babası bana telefonda senin yanına adam toplayıp dovdürecem diye bana tehtit etti telefonda ben ne yapmam gerekiyorcouklarımı alabilme sansımvarmı annesi esime gel ben sana işte bulurum eşte bulurum dedi ve ben çoçuklarımı başka babanın elıne bırakmak istemiyorum bir bakıcı tutup baktırmak istemiyorum iki çoçuğumda aanneyi emmiyor sadece mamma yiyor ailesinin durumuda fazla iyi degil annesi tarlada yögmiyeci olarak calısıyor babası işe şantiyelere gigiyor sigortaları yok ben ise ozel bir sektorde sigortalı calısmaktayım bos vaktilerimde ek işte yapmaktayım çoçuklarımı nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim sizinle yuz yuze görüşmek istiyorum.

  Cevapla
 2. sedat
  sedat says:

  Iyi Gunler Ozan Bey,

  Esim ile beraber bosanmak istiyoruz ama bir yildir calismiyorum ve bosanmak icin maddi durumum yok ve araba yok, ev yok.. Paylasilacak mal mulk yok.
  sade ve temiz bir bosanma olacaktir.
  Esim 6 Yasinda olum ile beraber Kalacaktir, Kayinvaldemin evinde.
  Batikent, Ankarada Ikamet ediyorum ve bir an evel bosanmak istiyoruz .
  Artik aramizda ne bir evlilik kaldi ne de bir iliski.
  Bunu nasil yapabiliriz… lutfen bana yardimci olabilirmisin veya ne yapmam gerek hemen bosanmak icin.

  Saygilar
  Sedat

  Cevapla
 3. seyla serek
  seyla serek says:

  benim şuan için hiç bir geririm yok boşanmak istiyorum ve 5yaşnda oğlum var benm ne yapmam gerkir çocuğun valeyeti ben olsun lütfen bilgilrndirilmiziniz

  Cevapla
 4. kader bostanci
  kader bostanci says:

  Sayın ozan bey 8 yıllık evliyim ve esimden ayrılmak istiyorum.evliligimizden dünyalar tatlısı 2 oğlumuz var.yanlız küçük oğlum henüz 1 yasında ve bana henuz ihtiyacı var ben calisamiycagim icin nasıl bir yol izlemeliyim.maddi durumumla ilgili bir sıkıntım yok ama ben haklarımın neler olduğunu bilmiyorum bu yüzden bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir