BOŞANMA SEBEBİ OLARAK ZİNA (ALDATMA)

Medeni Kanun eşlere sadık olma yükümlülüğü getirmiştir. Sadakat yükümlülüğü eşler ayrı yaşasalar dahi evlilik sona erene kadar devam eder. Resmi olarak evli bir kişinin karşı cinsten bir kişi ile cinsel ilişkide bulunmasına zina denir. Evli bir erkek başka bir kadınla veya evli bir kadın başka bir erkekle cinsel beraberlik yaşaması boşanma sebebidir. Kadının zinası ile erkeğin zinası arasında hukuken bir fark yoktur. Her iki durumda kanunda sayılan bir boşanma sebebidir. Zina fiilinin varlığını davacı her türlü delil ile kanıtlayabilir.

Zina sebebine dayanarak boşanma davasını diğer eş açabilir. Diğer eş, dava hakkını zinayı öğrenmesinden itibaren 6 ay içinde kullanabilir. Ancak bunun için zina fiilinin  üzerinden 5 yıl geçmemiş olmalıdır.

Eşinin zinasını hoş gören veya affeden eş, bu zina fiiline dayanarak boşanma davası açma hakkını kaybeder.

 

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

2 yorum
 1. Ayhan
  Ayhan says:

  Sayin Kayahan Bey

  öncelikle verdiginiz bu güzel bilgilerden dolayi cok tesekkür ederim.
  Size cok kis bir kac sorum olacak.
  Umarim bana yardimci olursunuz.

  1- Yaklasik 6 yildir evliyiz, iki cocugumuz var ama esimle cok siddetli gecimsizlik yasiyorum. hatta son iki yilda esim cok asiriya gitti ve siddetli kavgalarimiz oldu ,yurtdisinda yasiyor olmazdan dolayi burdaki polis beni yaklasik 20 gün gözetim altina aldi,daha sonra serbest birakildim,mahkeme salinmami istedi,

  ve simdi hem esim beni hemde ben ona karsi cok sogudum ,esim beni bende esimi sürekli internet üzerinden veya herhangi bir sekilde baskalariyla yazisirken yakaliyorum ve o da beni ykaliyor.

  benim elimde deliller var ,o baskasiyla ne yazmis ne cizmis falan.

  ben simdi bosanmak istiyorum ama esim pek sicak bakmiyor.Yani cekismeli olabilir

  ama benim elimde beni aldattigini gösteren deliller var , ve hatta isterlerse imzali sahit bile getirebilirim.
  ve ayrica istenirse polisten esiminde bana darp uyguladina dair belgelerin kopyasini alip türkceye cevirebilirim ,

  yani sunu demk istiyorum iki tarafta da bosanmaya yetecek deliller var.

  bu sekilde bosanmamiz ne kadar sürer.

  Saygilarimla
  Ayhan

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] biri değildir. Bu sebeple eşini aldatan eş suç işlemiş olmaz . Ancak eşine karşı sadakat yükümlülüğünü ihlal etmiş olur. Bu da bir boşanma sebebidir. Ancak bu boşanma sebebini eşi boşanma […]

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir