Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Boşanma Sebebi Olarak “Şiddetli Geçimsizlik” (1.Bölüm)

24 Kas Av. Ozan Kayahan
Boşanma Sebebi Olarak “Şiddetli Geçimsizlik” (1.Bölüm)

Medeni Kanun md 166/1’e göre evlilik birliği , temelinden sarsılmışsa eşlerden her biri boşanma davası açabilir. Ancak evliliğin temelinden sarsılması artık karı ve kocanın ortak hayatı sürdürmeleri beklenemeyecek derecede şiddetli olmalıdır. Eski Medeni Kanunumuzda bu boşanma sebebi şiddetli geçimsizlik ifadesiyle tarif edilmişti. Ülkemizde boşanmaların %90’dan fazlası bu  boşanma sebebine dayanılarak açılmaktadır. Örneğin zina veya terk sebebiyle boşanma davası şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davasına göre daha az görülür.  Hangi davranışların evliliği  temelinden sarsmış olduğu kanunda tek tek sayılmamıştır. Ancak emsal niteliğindeki Yargıtay kararı doğrultusunda bu durumu Aile Mahkemesi hakimi takdir edecektir. Şiddetli geçimsizlik (evlilik birliğinin temelinden sarsılması) sebebine dayanan boşanma davasının kabul görmesi için şu şartların oluşması gerekir.

a) Evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması bu boşanma sebebinin ilk koşuludur.

Eşlerden birinin diğerine veya birbirlerine olan davranışları büyük bir geçimsizliğe ve uyumsuzluğa sebep olmalıdır. Yoksa her gün pek çok evlilikte görülen küçük tartışmalar ve anlaşmazlıklar boşanma sebebi olamaz. Bu sebeple yaşanan büyük geçimsizliğin ve anlaşmazlığı tarafların , ortak bir hayatı devam ettirmek konusundaki arzu ve gayretlerini ortadan kaldırıp kaldırmadığına bakılır. Eğer hakim aynı yuvayı paylaşma duygusu kalmadığına kanaat getirirse evliliğin temelden sarsıldığına ve boşanmaya hükmeder.

 

b) Evliliği temelinden sarsan olayların aynı zamanda evlilik hayatını çekilmez kılması gerekmektedir.

Yaşanan olaylar sadece büyük anlaşmazlıklar ve geçimsizliklere sebep olması yeterli değildir. Aynı zamanda bunların ortak hayatı çekilmez hale getirmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse eşlerden birinin aşırı içki içmesi tek başına boşanma sebebi olamayacaktır. Boşanma sebebi olması için aynı zamanda ortak hayatın diğer eş yönüyle çekilmez hale gelmesi ayrıca aranır. Şayet aşırı içki içen eş , her gün evine gece yarısı sarhoş arkadaşlarını getiriyorsa , sarhoşken sokakta sürekli kavga edip ağır yaralanıyorsa bu durum diğer eş için ortak hayatın çekilmez hale gelmesidir diyebiliriz. Ancak boşanma davasında hakim tarafların gayretleri ve  fedakarlıkları ile bu durumları aşabileceklerini düşünüyorsa davayı reddedebilir.

OKUMAYA DEVAM EDİN

Bir önceki yazımız olan Boşanma davalarında uygulanan önemli usul kuralları nelerdir ? başlıklı makalemizde Aile Mahkemesi, Boşanma ve Boşanma Avukatı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

2 comments

  • SULTAN diyor ki:

    MERHABA OZAN BEY BEN SULTAN 13YILLIK EVLIYIM 3 ÇOCUĞUM VAR VE GECİM YAPAMIYORUM HERZAMAN KAVGAMIZ EKSİK OLMUYOR ASLINDA NEDENLER ÇOK AMA BEN SİZE KISACA BÖYLE DİYİM BİRDE EŞİMDEN OKADAR ÇOK SOĞUDUMKI YÜZÜNE BAKMAK BİLE İSTEMIYORUM YANI NEFRET EDIYORUM AMA BUNLARI SÖYLEMEME RAMEN EŞİM BENDEN BOŞANMAK İSTEMİYOR BU KONUDA NE YAPMALİYİM NASİL DAVRANMALİYİM BİLMİYORUM BANA YARDİM EDERMISINIZ ÇOK CARESIZIM İSTEMEDIYIM BİR EVLILIYIN İÇİNDEYIM SAYGILARIMLA


Yorumunuz Benim İçin Değerlidir

Av. Ozan Kayahan
Adres: Aytekin Kotil Cad. No:9/15 (Cevahir Avm Yanı) Mecidiyeköy / İstanbul
Cep: 0 532 505 10 69 Tel: 0 212 705 62 13 Faks:0 212 356 90 21
Copyright © 2011 - Boşanma Avukatı ozankayahan.av.tr - Tüm Hakları Saklıdır.