AYRI BİR DAVA OLARAK AÇILAN TEDBİR NAFAKASI DAVASI NEDİR?

Bağımsız bir dava olarak tedbir nafakası istenebilmesinin koşulları şunlardır:

1.Koşul : Evlilik Birliğinden Doğan Yükümlülüklerin Taraflarca Yerine Getirilmemesi

Eşler aynı çatı altında veya ayrı şekilde yaşamaya devam ederken, eşlerden biri ailenin geçimi için parasal katkı sağlamıyorsa mahkeme tedbir nafakasına karar verir.

2.Koşul : Ayrı Yaşamanın Haklı Bir Sebebe Dayanması

Tedbir nafakası talep eden eş, diğer eşten haklı bir sebeple ayrı bir yaşam sürüyorsa bu koşul gerçekleşmiştir. Tedbir nafakası için bağımsız bir dava açan eş, ayrı yaşamada haklılığını kanıtlamak kaydıyla diğer eşten tedbir nafakası isteyebilir. Örnek olarak kocanın evine bakmaması ve evini terk etmiş olması; kocanın karısını dövmüş olması; kocanın eşini evden kovmuş olması gibi örnekler ayrı yaşamaya haklı birer sebeptir.

Bu koşullar gerçekleştiğinde Aile Mahkemesi “boşanma davası devam ederken verdiği tedbir nafakası”ndaki gibi araştırması yapar ve hükmünü verir.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?

3 yorum
  1. Ahmet Bilen
    Ahmet Bilen says:

    ben 2012 kasımında evden ayrıldım ve akabinde boşanma davası açtım. davam iddialarımı ispat edemediğimden red edildi. sonrasında karşı taraf tedbir nafakası davası açtı. açtığı davada nedensiz evi terk etmem ve hiç bir gelirinin olmadığı iddialarını savunuyor. ben öğretmenim. davacı evhanımı. davacı evde el işleri yaparak bin lira üzerinde ortalama gelir kazanıyor. kendi şahitleri de evde para karşılığı el işleri yaptığını ve evde geçimsizlik olduğunu söyledi. bu durumda davacı iddialarını ispat edememiş oluyor. davanın red edilmesi gerekmez mi?

    Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] , hanımının geçimini temin etmediği durumlarda , hanım , kendisi ve çocukları için nafaka davası […]

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir