ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA AVUKATLIK ÜCRETİ

Bir boşanma avukatına danışıldığında anlaşmalı boşanmanın, eşlerin boşanma ve sonuçları hakkında her konuda uzlaşmaları halinde aile mahkemesi hakimin bu uzlaşma yönünde boşanmaya ve diğer konulara karar vermesi durumu olduğunu söyleyecektir.

Anlaşmalı boşanmada eşlerin en az 1 yıllık evli olmaları ilk koşuldur. İkinci koşul ise eşlerin boşanma ve sonuçları ile ilgili olarak mutabık olmaları ve davacı eşin davanın davalı eş tarafından kabul edilmiş olmasıdır. Bir başka ifade ile eşler boşanma, nafaka, tazminat, velayet, mal varlığının ve borçların paylaşılması konularında tam anlamıyla mutabık olmalıdırlar. Ayrıca taraflar boşanma konusundaki istek ve iradelerini hakim önünde bizzat tekrarlamalıdırlar. Aile Mahkemesi Hakiminin boşanma konusundaki bu mutabakatı (protokolü) onaylaması halinde anlaşmalı boşanmaya karar verilmektedir.

Eşler Anlaşmalı boşanma davalarında genelde tek duruşmada boşanmaya karar verilmektedir. Bu sebeple anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma davasına göre daha kısa sürede sonuçlanmaktadır. Oysaki çekişmeli boşanmada, her iki tarafın tanıkları dinlenildiğinden ve delilleri toplandığından yargılama daha uzun sürede bitmektedir. Yine çekişmeli boşanma davalarında, farklı davaların açılması gerekliliği avukatlık ücreti rakamına etki edebilmektedir. Bu durum anlaşmalı boşanmada avukatlık ücretinin, çekişmeli boşanmaya nazaran daha düşük olmasını sağlamaktadır. Bu sebeplerle Kayahan Hukuk Bürosu olarak anlaşmalı boşanma davalarında avukatlık ücreti 1980 TL olarak belirlenmiştir.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?

3 yorum
 1. zuhal kaya
  zuhal kaya says:

  eşimle tam 7 yıl çıktık sonra evlendik 8 ay oldu kabusun başlaması ilk gece kanga etmeye başladık ben ilk geceyi oğlumun evinde geçirdim sonra geldi beni aldı cok felaket anacı annesi ne dese inanıyor annesi bizi ayırmayı kafasına koymuş diğer kardeşinide eşinden ayırmış eşim çocuk gibi kişiliği oturmamış malesef ben bunları evlenince aynı evde yaşarken gördüm dayat küfürler bir çok şey şimdi eşimden boşanmak istiyorum haklarım ne ola bilir ben hoşçakal deyip gitmeyi gururuma yediremiyorum ne yapmalıyım boşanmmalımıyım tazmınat davasımı açmalıyımö teşekkür ederim

  Cevapla
 2. Harun Polat
  Harun Polat says:

  Merhaba boşanma aşamasında olan kız kardeşim var 2 tanede çocuğu var 2 buçuk yas ve 6 aylık çocuklar. şiddetli geçimsizlik ve kocasının sinir krizi nöbetleri geçirmesinden kaynaklanıyor . dava açmak için avukatlara danışıyoruz. dava sonucunda %20 pay istiyor avukat..bu her avukat için aynı miktar mi yoksa değil mi? birde kocasının hastahanede tedavi edildiği için çocukların vekaletlerin de problem çıkma olasılığı nedir ..yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla
 3. Erkan koçak
  Erkan koçak says:

  Merhaba biz eşimle 8 yıl oldu anlaşmalı Boşandık bir tane kızımız var velayeti annesinde ve boşanırken nafaka ve tazminat talebinde bulunmadı bu şekilde anlaştık ve Boşandık şimdi bana 8 yıldan sonra dava açmış nafaka talebinde bulunmuş böyle bir hakkı varmıdır acaba ayrıldıktan sonra aldığım mal varlığıma tedbir kayma hakkı varmıdır bilinçlendirirseniz sevinirim iyi günler

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir