ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA İSTENMEYEN İŞTİRAK NAFAKASI SONRADAN İSTENEBİLİR Mİ?

Taraflar anlaşmalı boşanırken ortak çocuklar için iştirak nafakası konusunda anlaşmalı boşanma protokolüne bir hüküm koymamış olabilirler. Bir başka deyişle velayet kendisinde kalacak eş, iştirak nafakası istememiş ve diğer eş de bu hususu kabul etmiş olabilir. Bu durumda Aile Mahkemesi, çocuklar için velayeti alan eş lehine iştirak nafakasına hükmetmeyecektir. Ancak bu durum iştirak nafakasının boşanma gerçekleştikten sonra istenmesine de engel değildir. Boşanma davası kesinleştikten sonra velayeti kendisine verilen eski eş , iştirak nafakası davası açarak uygun bir miktarda iştirak nafakası talep edebilir. Yargıtayın istikrarlı içtihatları da bu yöndedir.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?

13 yorum
 1. yasemin
  yasemin says:

  çocuklara bağlanan iştirak nafakası kız çocuğu 18 yaşına girince kendiliğinden mi sona erer şuanda okumuyorum babamdan iştirak nafakası alıyorum eylül ayında 18 yaşıma bastım nafaka kesilir mi?

  Cevapla
 2. sadullah ulusoy
  sadullah ulusoy says:

  26 haziranda eşimden ayrıldım. o günün koşulları nafakayı düşünmemezi engeldi. oğlum 7 yaşında ve velayeti bende. annesinin gelirini bilmiyorum. ancak ssk lı bir işte çalıştığını biliyorum ve aynı şehirdeyiz. aramızda da anlaşamamazlık var. çocuğum için nafaka talep edebilirmiyim. ve bu ne kadar olur. ayrıca oğlum annesini 15 günde bir görme hakkı var. ancak oğlum gitmek istemiyor. ve o zamanda beni suçluyorlar. çocuk annesinin psikolojik durumundan ve yaşantısından etkilendiği için uzak durmak istiyor. bunun için ne yapabilirim. yada en azından 1 günlük görmeyi yatılı olmasından kaldırabilirmiyim. pedegog veya buna benzer bir kişi eşliğinde görüşmeleri için ne yapabilirim.

  Cevapla
 3. AYŞENUR
  AYŞENUR says:

  Ben eşimle 8 kasım 2012 de anlaşmalı bir şekilde boşandım.kızımın velayeti bende . kızıma ayda 250 tl nafaka bağlandı ama ödemiyo ve ayrıca devlet memuru… bana tazminat verdiğinden dolaya nafakayı reddetti. ben kendim için de kızim için de nasıl bir dava açmalıyım …

  Cevapla
 4. Ender
  Ender says:

  Anlaşmalı boşanma protokolünde iştirak nafakasından karşılıklı gayri rucü feragat edilmiştir. Velayeti elinde bulunan taraf mahkeme kararını ihlal ederek çocuğu babasına yıllardır göstermiyor. buna rağmen boşanma kararından 4 sene sonra iştirak nafakası talep ediyor. Buna talep karşısında ne yapılabilir?

  Cevapla
 5. muhammet ali özdemir
  muhammet ali özdemir says:

  ben anlaşmalı eşimden boşandım 5 yaşında kızım var ayda 500 tl nafaka veriyorum şuanda nafakayı karşılayamıyorum gücüm yok madi olarak zor durumdayım nafaka indirimine nasıl gidebilirim 500 tlyi veremiyorum oda şikayet etmekle tehdit ediyor ne yapa bilirim

  Cevapla
 6. emre
  emre says:

  annemle babam anlaşmalı boşanmışlardır ama babam protokolde ki nafakayı ödemeyeceğini söyledi buna sebep olarak da annemin çalıştığını söyledi ama dava olmadan annem çalışıyordu ve iki taraf da protokolü kabul etmişti şimdi vermeyecem bi daha diyor ne yapmamız gerekir yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 7. Kadriye
  Kadriye says:

  Merhabalar benim şuanda devam eden nafaka dava var .
  Biz bosandigimiz süreçte nafaka nin her yıl artırımı hakkında bir şey söz konusu olmadı.
  Şimdi tekrar nafaka artsın diye dava açtım.
  Her artirim istedikçe davà mi açmak zorundayim yardimcı olursanız sevinirim. İyi gunler

  Cevapla
 8. Emrah
  Emrah says:

  Selam avukat bey ben fransada yasiyorum 21.09. 2014 yilinda vize ile geldim vizem 3 hafta sonra vizem bitti daha sonra bir yabanci bayan ile evlendim basta ciddiydik ama 6 ay sonra anlasamadik bayan arap kendisi butun kagitlari orjinal fransiz benim kagitlari mi onunla evlendigim icin aldim ise basladim bir fabrikada kadrolu olarak devam ediyorum 27.06.2016 tarihinde on gorusme yapacagiz hakim karsinda tabi daha oncesinde eski Esim évi terk etti hic bir kaba kuvvet kotu soz soyledim ben isteyken terk etti évi once sorun istemiyorum dedi sonra sikayet etti bu durum benim alehime nasil isler simdiden tesekkur ederim Kolay gelsin

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] Anlaşmalı boşanma davasında istenmeyen iştirak nafakası  sonradan istenebilir mi ? […]

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir