ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI KARARI TEMYİZ EDİLEBİLİR Mİ?

Aile Mahkemesi, anlaşmalı boşanma protokolü kapsamında verdiği karar, temyiz etmekte hukuki bir yararı  bulunan tarafça temyiz edilebilir. Hukuki yarardan anlaşılması gereken haklı bir menfaatin varlığıdır. Yargıtay yapacağı temyiz incelemesinde aşağıdaki durumlardan birini veya birkaçını tespit ederse mahkeme kararını bozar. Yargıtay’ın bozma sebepleri Hukuk Muhakemeleri Kanunu md 371’de sayılmıştır:

1) Mahkemenin, hukuku veya taraflar arasındaki boşanma protokolünü yanlış uygulamış olması

2) Dava şartlarında aykırılık bulunması

3) Taraflardan birinin davasını ispat için dayandığı delillerin kanuni bir sebep olmaksızın kabul edilmemesi

4) Karara etki eden yargılama hatası veya eksikliklerin bulunması

Yargıtay bu 4 bozma sebebinden en az birinin bulunduğunu tespit ederse söz konusu mahkeme kararını bozacaktır. Bu durumda mahkeme bozma sebebini dikkate alarak yargılamaya devam edecek ve yeni bir karar verecektir.

Şayet Yargıtay temyiz incelemesinde, mahkeme kararının yerinde ve doğru olduğuna karar verirse onama kararı verecektir.

Temyiz talebinin haksız veya kötü niyetli olması halinde bu temyiz talebinde bulunan 500.-TL’den 5000.-TL’na  kadar disiplin para cezası ile mahkum edilebilir. Bu hallere temyiz edenin avukatı sebebiyet vermiş ise disiplin para cezası avukat hakkında uygulanır.

Eşlerden birinin anlaşmalı boşanma davası hakkında karar verilmesinden sonra sırf eşine zorluk çıkartmak amacı ile bu kararı temyiz etmesi halinde 500.-TL’den 5000.-TL’ye kadar disiplin para cezasına çarptırılabilir.

Av. Ozan Kayahan

Soru sormak ister misiniz?

1 cevap
  1. hamdi
    hamdi says:

    hocam mesleki hayatınızda başarılar diliyorum benim bir sorum olacak esimle bosanmak üzereyiz 6 yasında kızım var esiminde daha öneden bir evlilik yapmış ondanda 3 yasındaki çocuğunu bırakıp kaçmış annesinde kızım velaytini alabilmemiçin ne yapmalıyım facede bir başkasıyla yazışmalarıı aldım delil olarak kullanailirmiim ayrıca annenneinin yanında kıım annennei kızıma devrim marşları öğretiyor videosuvar ne yapmalıyım mitinglrde torununun resimleri var hocam cevabınıza çok ihtiyacm var

    Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir