ALDATILAN EŞ, ÜÇÜNCÜ KİŞİYE TAZMİNAT DAVASI AÇABİLİR Mİ?

Evet açabilir. Aldatan eşin ilişkide bulunduğu üçüncü kişiye manevi tazminat davası açma koşulları şunlardır :

1) Aldatan eş ile üçüncü kişi arasında fiziksel veya duygusal bir ilişki olmalıdır.

Aldatan eşin üçüncü kişi arasında ilişki olmasından kasıt, bu iki insanı yakınlaştıran bir sebebin olmasıdır. Bu iki kişi arasında bir kereye mahsus veya devam eden cinsel ilişki olabilir. Cinsel ilişki olmasa da bu iki kişi arasında duygusal yakınlaşmanın bulunması dahi bir ilişkinin varlığı için yeterlidir.

2) Üçüncü kişi, aldatan eşin evli olduğunu bilerek fiziksel veya duygusal ilişki kurmuş olmalıdır.

Üçüncü kişi, ilişkide bulunduğu kişinin evli olduğunu bilmeli ve buna rağmen ilişki kurmuş olmalıdır. Şayet üçüncü kişi, ilişki kurduğu kişinin evli olduğunu bilmiyorsa üçüncü kişiye bu sebepten dolayı manevi tazminat davası açılamaz.

3) Üçüncü kişi, aldatan eş ile ilişkide olma konusunda kusurlu olmalıdır.

Üçüncü kişinin aldatan eş ile yaşadığı ilişkide kusurlu olması da bir diğer önemli koşuldur. Buna göre üçüncü kişi bu ilişkiyi kendi iradesi ile tercih etmelidir. Üçüncü kişinin iradesini etkileyen başka bir durum varsa üçüncü kişi kusurlu sayılamayacaktır.

Örneğin aldatan eş ile ilişkiye girmesi konusunda ölüm tehditleri alıyorsa, üçüncü kişiyi kusurlu saymak  mümkün olamayacaktır.

4) Aldatılan eşin kişilik hakkı, bu gayrı resmi ilişki sebebiyle tecavüze uğramış olmalıdır.

Dördüncü ve son koşul üçüncü kişi ile aldatan eşin ilişkisi sebebiyle aldatılan eşin kişilik hakkı zedelenmiş olmalıdır. Şayet aldatılan eşin kişilik hakkı zedelenmemiş ise bu durumda tazminata hükmedilemiyecektir.

(YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ 2015 YILINDA, ALDATILAN EŞİN, 3. KİŞİYE TAZMİNAT DAVASI AÇAMAYACAĞINA KARAR VERMİŞTİR. BU KARARI BURAYA TIKLAYARAK İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

BU KONUDAKİ “YARGITAY’IN YENİ KARARI : ALDATILAN EŞ, 3. KİŞİYE TAZMİNAT DAVASI AÇAMAZ ” BAŞLIKLI YENİ YAZIMIZ İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ. )

AV. OZAN KAYAHAN

Soru sormak ister misiniz?

73 yorum
 1. bahadır
  bahadır says:

  2008 yılında anlaşmalı boşandım fakat boşanmamdan çok önce aldatmaya başladığını ve halen aynı kişi ile birlikte olduğunu yeni öğrendim . Bu konuda ne yapabilirim ?

  Cevapla
  • saduman timur
   saduman timur says:

   Esim beni aldatti ustelik o kadindan cocugu oldugunu ogrendm ama esim bosanmak istemyo ayrildigini soylyo karsi taraf tan cok taciz edildim esimin evli oldugunu bilerek birlikkte oldu haklarm nelerdir

   Cevapla
  • Tuğçen Güney
   Tuğçen Güney says:

   Ozan bey merhaba,

   Ben 22 yasında bir genç kızım. Babamım 10 yılı aşkın böyle bir durumu var. Ben diğer şahısa dava açmak istiyorum. Böyle bir hakkım var mı?

   Cevapla
 2. ZZZZPPPP
  ZZZZPPPP says:

  Eşimin beni evli bir kadınla yukarıdaki 4 maddeyi de sağlayacak şekilde aldattığını tespit ettim. Elimde tüm yazışmaları , konuşmaları , bu durumu ispat edecek her türlü dökümanım var.Bu durumda hem eşime boşanma, hem de eşimle birlikte karşı tarafa maddi manevi tazminat davasi açmış olsam , mahkemede başarısız olma ihtimalim var mı ? Kanıtlarım aksi iddia edilebilecek , inkar edilebilecek şeyler değil , somut , yukarıdaki ilk 3 maddeyi harfiyen yerine getiren şeyler , ve karşı taraftan ne kadar tazminat alabilirim ?

  Cevapla
  • semiha
   semiha says:

   29 yıllık evligim ve eşim surekli beni aldatıyor ve herseferinde açtıgım davadan dellillerim oldugu halde boşanamadım ve 5yıldırda karsı tarafla ilişkisini ısbatladım elimde dökuman ve mesajlar var bayan istanbulda beş yıl once uyardım bayanı devam ettiler ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

   Cevapla
 3. ayşen
  ayşen says:

  benim durumum biraz daha farklı.
  1.5 yıl görüştüğüm kişi beni boşanmış olduğuna inandırdı eşi bana uyarı mesajları gönderdi fakat beyefendi her seferinde bunu çekemediği için yaptığını söyleyerek hatta eşine tepki gösterdi ben başka sebeplerden ayrılmak istedim benim için biten bir ilişkiydi o bunu diliyle tasdik etmedi henüz ama görüşmüyoruz yurt dışında ve ben bu durumu yani koca bir yalanın içinde olduğumu yeni öğrendim peki ben bu durumda ona dava açabilir miyim?

  Cevapla
  • nuriye
   nuriye says:

   biz eşimle 22 seneden beli evliyiz fakat beni bir kadınla aldattı kadın 3 çocuklu dul kadın eşi bıçaklanarak ölmüş ve korkarak ilişkisini sakladı 1 sene sürdü ve ben bu kadına tazminat davası açsam ne kadar alırım?

   Cevapla
 4. ferat
  ferat says:

  esim beni evli biriyle aldatti iki cocugum var bosanma davasi acacam esimin beni aldattigi kisiye tazminat acabilirmiyim size nasil ulasacam

  Cevapla
 5. mine
  mine says:

  benim babam annemi 3 yıl önce dini acıdan bosadı ama resmiyette hala evliler boşanma davası 3 yıl sonraya ertelendi ama babam dini nikahla başka bir kadınla evlendi annem o kadına tazminat davası acmak istiyor acabilir mi ve neler yapması gerek yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
  • İSMAİL FURKAN BİLGİN
   İSMAİL FURKAN BİLGİN says:

   benim babam annemi 5 ay önce dini acıdan bosadı ama resmiyette hala evliler boşanma davası açılmadı ama babam dini nikahla başka bir kadınla evlendi annem o kadına tazminat davası acmak istiyor acabilir mi ve neler yapması gerek yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

   Cevapla
 6. Gul
  Gul says:

  Mrblar…Esime 8sene once msj gelmisti bende yakaladim neyse ozamn affetmistim.yine supellendim tlf nunda bir msj ve bu numarayla gorusme kayitlari sık gorusulen bir numara arastrdim yine 8sene onceki bayan cikti.bu bayanda evlenmeden onceki sevgilisi.tabii iliskki oldugunu yalanladilar sadece birsey sormak icin aradigini soyledi bayan.tabii arama kayitllari ve msji esim silmis yani elimde kanit yok ne yapmam lazim savciliga sikkayette bulunmak istiyorum lutfen bilgi veriniz

  Cevapla
 7. Hüsran
  Hüsran says:

  Eşim daha önce aynı işyerinde çalıştığı kadınla beni aldatmış. Mesaj, telefon ve mailleşmeye ben öğrendikten sonra 6 ay geçti ve devam ettiklerini farkettim. Bu yazışmaları dava neticesinde öğrenebilir miyim? Yani mail adresinden yazışmaları gsm operatöründen de görüşme ve mesajlaşmalarını tespit ettirebilir miyim? Not: görüştüğü hat şirket hattı ve kapandı. Verecek olduğunuz cvp için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 8. mümine atasoy
  mümine atasoy says:

  mrhb eşim beni bir kızla altattı ve bu kız eşimin evli olduğunu bile bile onunla ilişki ye girdi ve ben bunların mesajlarını yakaladım ve daha sonra eşim itiraf etti o kiz sürekli internetten erkeklerle tanışıp yatan biri hiç evlenmemiş erkeklerin parasını yiyiyor butur işler yapiyor ben 7 yıllık evliim bir çoçuğum var bunları öğrendikten sonra psikolojım bozuldu aile huzurum kaçtı eşim bıraktı onu ama ben kişilik olarak deprosyondayım ve ona dava açmak istiyorum aşka insanlarında canı yanmasın bana yardımcı olursanız sevinirim ..tam doğru anlatamadım yarım oldu ama yarıdm ederseniz sevinirim .

  Cevapla
 9. makbule
  makbule says:

  benim eşim 1 yıldır çalıştıgı ortamda bulunan kons bir bayanla beraber olarak evliligimiz zedeledi be bir kızımız var 8 yaşında….şimdi eşiminde o kadından bir kızı oldu ve bu hayatı halen sürdürmekte ben bu kadının sadece ismini ve soy adını biliyorum adres olarak sadece iş adresi var peki ben bu kadına tazminat davası nasıl açabilirim…

  Cevapla
  • fdrmzz
   fdrmzz says:

   dava dilekçesine davalının adını soyadını bilinen son adresini varsa iş adresi yazarak,eşin sevgilisinden manevi tazmınat talep edebilirsiniz

   Cevapla
 10. YASEMİN
  YASEMİN says:

  PEKİ, SİZE SORMAK İSTEDİĞİM SORU SÖZ KONUSU BU DAVADA GÖREVLİ MAHKEME NERESİ? AİLE MAHKEMESİ Mİ ASLİYE HUKUK MU? KONU İLE İLGİLİ BULDUĞUM BİR YARGITAY KARARINDA SÖZ KONUSU HAKSIZ FİİLDEN KAYNAKLANAN MANEVİ TAZMİNATTAN ALDATAN EŞ İLE ÜÇÜNÇÜ KİŞİNİN MÜTESELSİLEN SORUMLU OLDUĞU YAZMAKTADIR. AÇILACAK OLAN TAZMİNAT DAVASINA ALDATAN EŞİ DE DAVALI SIFATI İLE DAHİL ETMEK GEREKİR Mİ? VEYA EŞE AÇILACAK OLAN BOŞANMA DAVASINDA TAZMİNAT YÖNÜ İLE 3.KİŞİYİ DAVAYA DAHİL EDEBİLİR MİYİZ?

  Cevapla
  • Gulcan
   Gulcan says:

   Merhaba
   Abimin esi evliyken baskasi ile berabermis telefon dokumunden arastirdigimizda da baskasi ile gorustugu elimizde kanit olarak var ve 7ay once evi ve 10aylik bebegini terk edip evden ayrildi. Simdi de bebegini istedigini ve bosanma davasi acildi bu gecen surecte annem buyuttu bebegi mahkeme yasanan bu sorunlardan dolayi bebegi annesine verebilirmi. Ve Abim aldatildigi icin esine tazminat davasi acabilirmi.simdiden tesekkurler

   Cevapla
 11. tülay çetin
  tülay çetin says:

  Eşim evlenmeden önceki sevgilisiyle görüşüyor. Kadın İsrail de yaşıyor ve yabancı uyruklu. Tazminat alma hakkım var mı?

  Cevapla
 12. Kadir
  Kadir says:

  Size bi sorum olacak eşim beni başka bir erkekle aldattı bunu kullandığı benim üzerime kayıtlı hattın dökümlerinden öğrendim bu durumda eşime ve üçüncü şahsa dava açabilirmiyim, açtığımda kaybetme riskim varmı

  Cevapla
 13. Büşra
  Büşra says:

  19yaşındayım ve 7 senedir babam annemi aldatıyor ücüncü sahısı iki defa gördüm evimize kadar gelmişti telefonla sürekli rahatsız ediyordu şuanda babamla yaşıyor babamın üstüne kayıtlı hiç birşeyi yok dava açamıyoruz anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyor kadının babamdan önce birçok yuva yıkmışlığı var ben bu kadına maddi manevi tazminat davası açabilir miyim 4evi 2 arabası ve daha bilmediğim birçok varlığı var

  Cevapla
  • Büşra
   Büşra says:

   Amacım birşeyler kopartmak değil aralıksız çalıştım üniverste hayallerim yıkıldı evlilikten korkuyorum süreki borçlar için çalışıyorum psikolojimi bozdular babam bize yabancı gibi bakıyor o kadının kızını öz kızı gbi koruyor

   Cevapla
 14. ulaş saygın
  ulaş saygın says:

  eşimi 6 ay kadar biriyle aldattım duygusal ve cinsel yakınlaşmamız oldu benim evli olduğumu biliyordu bu süre içinde eşim ve çocuklarımdan ayrı kaldım ve onunla yaşadım işimden oldum ihtiyaçlarını karşılayamadım fakat ocak ayında eşimle barıştık şu durumda ben veya eşim bu şahsa maddi yada manevi tazminat davası açarsak şansımız nedir evli olmamız dava açmamıza engelmi

  Cevapla
  • Gzd
   Gzd says:

   Hayret birşey.. Hem kadınla ol hem de aldat eşini aklın başına gelince mi tazminat davası açacaksın. Hayrettt

   Cevapla
 15. yello
  yello says:

  Merhaba 2 senelik evliyim kocamin bosanmis oldugu esi hergun duzenli ariyor ve ben artik dayanamiyorum 6 sene once kendi istegiyle kocasindan ayrildi ve sonra ben esimin hayatina girdim evlendik fakat cocuklar var bu aramalarini basta cocuk var diye anlamaya calistim ama kizlar 19 yasinda ve sonradan ogrendigim kadariyla eski ese devamli yardim ediyor 2 sene boyunca toplasak 6 ay calima hayati oldu esimin calistigini onlara veriyor kizi ozel üniversite okuyor aylik 1600 okul parasi oduyor yol yemek giysi ve gezme haric bense evin butun sorumluluklarini yapiyorum yoruldum anliyorum kizi var ama banada yazik ben onlara bakmak icin evlenmedim ben yemek icin ekmek bulamazken onlar kuaforlerden luks semtlerde oturmakdan vaz gecemediler esim cocuk istemiyor benimilk evliligim ve cocuk istememe ramensorumluluklarim var diyip cocuk yapmak istemiyor ne yapmaliyim karsidaki kadina dava acabilirmiyim esime nafaka davasi acarim diyomus verilen nafaka 500 tl esimse ayda 2000 zaten oduyor ac sindiyorum kiziniz buyudu artiknafaka olmayabilirmi birde zaten3 ay calisiyo 6 ay evde ne ben kirami odeyemezken onlar 2000 tl kirada oturuyorlar adalet istiyorum lutfen yardimci olun simdiden tesekkurler

  Cevapla
 16. ayse
  ayse says:

  ben 6 yıllık evliğim.6 yıl boyunca esim beni hep aldattı.son olarak esim çalıstığı yerden 1 kadınla bundan 1 yıl once anlasıp ılıskı kurmaya baslamıslar.kadın evli olduğumuzu biliyordu.ben daha o zaman hıc bırsey bılmeden esımın ıs yerıne gıdıyordum .kadın eve ben annemlerdeyken 2 gun benım evime yatagıma yatmıs 2 gece kalmıs.ben ögrendım .öğrenınce esım artık hersy bıttı ayrılalımdedı.o kadını sevıyorum dıye butun esyalarımı alıp kadının evıne tasınmıs.daha bosanmamdım.kadının evınde kalmaya basladılar.esimin ılk evlılığınden olan 1 tane 14 yasında erkek çocuğu var.benım çocuğum yok.esımı ne yaptım ettım eve getırdım ama halen ılıskılerı devam etmıs.ama esyalerımı getırmedi.maddı manevı zor duruma dusurdu.hıç yıy değilim sinırlerım al ust oldu ne yapacağımı bılmıyorum.ne yapmam lazım dava acabilirmıyım.bana yol gosterırsenız sevinirim

  Cevapla
 17. TUĞBA
  TUĞBA says:

  MERHABALAR;
  BENİMDE BİR SORUM OLACAKTIR. ANNEM VE BABAM RESMİ OLARAK AYRI DEĞİLLER FAKAT 2008 VEYA 2009 YILINDA BABAM İŞ NEDENİ İLE YURT DIŞINA ÇIKTI VE AZERİ UYRUKLU Bİ KADINLA GAYRİRESMİ OLARAK YAŞAMAYA BAŞLAMAYA BAŞLADI. BİZ HİÇBİR ŞEKİLDE BABAMLA GÖRÜŞMÜYORUZ VE RESMİ NİKAHI HALA ANNEMDE OLDUĞU İÇİN BÜTÜN İŞLERİNİ AZERİ UYRUKLU KADININ ÜZERİNDEN YÜRÜTÜYOR. BİZ BU KONUDA NE YAPABİLİRİZ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

  Cevapla
 18. aytac eskikara
  aytac eskikara says:

  Oncelikle iyi gunler dilerim ozan bey ben esimin harejetkerinden 6 aydan beri suphe icubde idim ve yaklasik bir bucuk ay once esimin cep telefonunu elinden aldim ve mesaj ile gorusme kayitlarindan bir iliskisi oldugunu ogrendim ve o sinirle kendisini hafif sekilde darp ettim ve kapiya koydum bu olayin sonrasinda esimin televfonundan kendisi tarafindan cekilmis sahsin benim banyom ve yatagimda cekilen ciplak fotograflarina ulastim. Bu konu ile ilgili size sormak istedigim 3 baslik var yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
  1- ben bu adama tazminat davasi acsam kazanma sansim var mi?
  2- esime basanma ile birlikte tazminat davasi acsam kazanabilirmiyim?
  3- bu evlilikten olan 8 yasindaki kiz cocugumun velayetinden vazgecmesi sarti ile tazminat davami geri alsam kendisi bana tazminat davasi acabilirmi. Acarsa kazanma ihtimali varmi?
  Alakaniza tesekkur ederim tekrar.

  Cevapla
 19. sibel genç
  sibel genç says:

  slm,ben geçen yıl eşime boşanma davası açtım. Eşimin ailesi benim bir başkasıyla mesajlaştığımı ve kendisini aldattığımı iddia ederek beni 3.kattan attılar. şimdi hem boşanma hem de ceza davamız devam ediyor.fakat eşimin boşanmadan sonra bir başkasıyla evleneceğini duydum ve şimdi boşanmadan vazgeçtiğimi söylersem benim için bir kayıp veya olumsuz bir durum olur mu

  Cevapla
 20. Feyza
  Feyza says:

  Eşim beni yaklaşık 1 yıl işterindeki bir kadınla aldattı. İtiraf da etti. Elimde kanıtlar da var. Eşimle devam kararı aldık. Boşanmak istemiyorum. 3. Şahısa yine de dava açabilir miyim?

  Cevapla
 21. Yücel
  Yücel says:

  Merhaba Eşimle Boşanma davam etmektedir. Benden olmayan bir çocuk dünyaya getirdiğini öğrendim. Eşimin adresi mevcut ama beni kimle aldattığı çocuğun babası bilgileri yok elimde. Bu durumda nasıl tazminat davası açabilirim. Cevaplarsanız sevinirim. Tşk.

  Cevapla
 22. sevgi
  sevgi says:

  okuduklarımdan anladıgım kadarıyla aldatılmanın onurunu duşunen yok neden altatıldım dıyen yok nasıl para alsam dıyen var arkaadslar svegı bıtmış aldatılmışsınız oturunda onurunuzla bırakın bence

  Cevapla
  • Gzd
   Gzd says:

   Helal olsun valla bende yorumları okuyorum da kimsenin gururunu düşündüğü yok. Fırsat elimizdeyken ne koparabiliriz derdinde

   Cevapla
  • Birican
   Birican says:

   Onları cezalandırmak için maddi manevi dava şart ve başkalarınada ornek olmalılar bu tur işleri hukuksal olarak çozmek mağdur insanları guçlu hissettirecektir bence bu arda aldatılmadım aldatmadı m ama annem babamı aldattı onun için bu sayfalarda geziyorum Allah yardımcınız olsun

   Cevapla
 23. kübra
  kübra says:

  eşimin evli bir kadın ile ilişkisi var , elimde yazışma yok fakat ses kayıtları var bu ses kayıtları mahkemede delil olarak geçerli olur mu ? ses kayıtları delil olmaz ise gene de hem eşime hem kadına dava açabilirmiyim?

  Cevapla
 24. nevin
  nevin says:

  merhaba ben biri ile görüşmeye başladığımda evli olduğunu bilmiyodum sık arıyor ısrarla görüşmek istiyordu evlilik olma olasılığını hiç düşünmedim ve 6 7 ay sonra gelen telefonda karısı arayıp konuştu ben aramızda birşey yok dedim ve yoktu da doğrusu ancak hemcinsime zarar vermek istemedim beyefendi görüşmicem dedim defalarca aradı cevap vermedim karşıma çıkıyo bnim senle bi birlikteliğim yok ki yanlış birşey yapmış olayım vs vs inada bindi iş çekindiğim için güzellikle beni aramamasını sağlamak istedim en son konuşmayı yaptım ve karısını öne sürdüm ancak karısı telefon görüşmelerini mesajları falan yakalamış yanı iletişim saatlerini bana tekrar ulaştı ben ona konuştuklarımı anlattım ancak tazminat davası açıyorum mesaj içeriklerin gelecek ailene ulaşacam senin hayatını yok edecem gibi şeylerle geliyor karşılıklı bir ilişki olmadığına dair ikna edemiyorum içerikleri ulaşırsa açıkçası iyi olur ama kadını nasıl durdurum yardım istiyorum.inanasın diye bütün bilgilerimi de verdim

  Cevapla
 25. betül kutlu
  betül kutlu says:

  Eşimin ilişkisinden bir kızının olduğunu çok yakışıksız bir şekilde ögrendim detaylarına fazla girmicem…kızımı üçücü şahsın kızı ve kendisi rahatsız ediyorlar…hatta kızımada kendi varlıklarını kendileri söylediler…şimdi kızımın önünde bir TEOG sınavı var ve pisikolajik tedavi görmeye başladı….bu haksızlığın bir cezası olmalı diye düşünüyorum beni aydunlatırsanız sevinirim..

  Cevapla
 26. aynur özelçi
  aynur özelçi says:

  kaynanam 48 yıldır evli kaynanam 28 yaşında kayınpederim üzerine kuma getirmiş kuma evli iki kız çocuğu varmış kaynanamında 3 çocuğu varmış bu seneye kadar sürekli aşağılanma dayak vs şimdi kayınpeder kaynanamı boşamak istiyor bütün mal varlığınıda kumaya veriyor annem ikisinede dava açıp hakkını araya bilirmi sağlığını yitirmiş vaziyette yardımınıza ihtiyacımız var…

  Cevapla
 27. merve
  merve says:

  merhaba yukarıda belirtilen 4 koşulda bulunmakta fakat bi fark var bu davayı annem değilde 22 yaşında kızları olarak ben açabiliyor muyum karşı tarafa? annem kadar bende ruhsal olarak çökmüş durumdayım.

  Cevapla
 28. mujdat
  mujdat says:

  Ablamın eşi kendisini aldatıyor. Daha önce yakaladık ablam çocukları için aaffetti 3 ay sonra bu sefer başkasıyla yakaladık.artık boşanacak benim sorum şu 3 yaşında ve 2 aylık 2 çocuğu var. 4 yıldır evliler ve evine hiç önem vermiyor 4 yıldır düzeltmeleri için uğraşıyoruz ama kocası ilgisiz biz hem ders verme hemde Ablamın geleceği için çocukları bırakmak isitiyoruz. Bırakmak istemiyoruz kendisi de ayda 1000 lira veririm diyor. Kabul etmiyoruz çünkü hem kendisi bu parayı ödeyemez hemde ailesinin olduğunu hatırlamış olur. Biri 3 yaşında biri 2 aylık iki çocuk biz bunları babaya nasıl bırakırız

  Cevapla
 29. Yasemin
  Yasemin says:

  Eşimin yurt dışında bir Kadınla ilişkisi var kadın evli OLDUĞUNU öğrendiği halde hala görüşüyorlar ben bu kadına tazminat Davası açmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim çok kötü durumdayım ve evde hala gözümün önünde görüşüyorlar evliliğim bitsin istemiyorum yardımlarınız için teşekkürler

  Cevapla
 30. Aslı
  Aslı says:

  merhaba 15 yıldır ailecek görüştüğümüz geçmişe dayalı bir muhabbetimiz var. ve o kişi evli fakat bir ay öncesine kadar boşanıyorum hatta dinen boşadığını söylüyordu.fakat dava açılmadı henüz. Dün bana attığı bir mesaj da karısının ailesinin mobesa kameralarında onun arabasında olduğumu ve araba el ele görüntülenmiş fotoğraflarımızın olduğunu söyledi. aile onu işinden kovdurtmak ve bana dava açmakla tehdit etmişler.mobesa kameralarını izlemek bu kadar kolay mı? bu fotoğraflar delil mi? gerçekten dava açabilirler mi? bu konuda ki bilgilerinize ihtiyacım.

  Cevapla
 31. sevgi demir
  sevgi demir says:

  Acil…mrb ben evliyim ve evli biriyle 1 yıl bir birlikteliğim oldu eşinden boşanmak üzere hatta mahkemesi olduğunu söylemişti tabi bu süreç içersin de böyle olmadığını öğrendim ve benden ayrılırsan eşine ailene anlatırım diyerek tehtit etti ve bende bu birlikteliğe devam ettim en son herşeyi göze alarak ayrıldım ve eşime anlattı bu durumu şimdi onun eşi bana dava açmış o bayan başından beri biliyordu bizi mahkeme kagıdında tehtit basit yaralama yazıyor dava konusu bu ama ben tehtıt etmedim hiç sadece önceden uzaklaştırma almıştım kadın karakolda şikayetçi olmuştu benden 2 ay o kadını aramamam gerekiyordu ve bu süre içersinde o bayan benim tanıdıklarıma msj attıgı ıcın bende onu arayıp böyle birşey yapmamasını söylemiştim şimdi bu mahkeme ben onu aradığım içinmidir yani ceza mı alacağım yoksa ayrı bir dava mı açmış sonuçta hiç tehtit etmedim ben ve bana tazminat davası açabilir mi mahkemede ne olacak kendimi nasıl savunabilirim çok merak ediyorum.Bu arada onlar ayrılmadı birlikte ben ayrıldım ama o kişiden.

  Cevapla
 32. gül mert
  gül mert says:

  Merhaba baba(m)ın annemi aldattıgını öğrendim facebook üzerinden konuşuyolar ve görüştüklerinide açıkca yazıyolar boşanma davası açarsak ne kadar tazminat ve nafaka alır annem baba(m) malulen emekli

  Cevapla
 33. asumkartal
  asumkartal says:

  merhaba ,
  Ben 30 yaşındayım. 65 yaşında bir babam var. Ben babamın resmi nikahlı olmayan eşinden olma çocuğuyum. babamın resmi nikahlı eşinden bir kız bir oğlu var. annemin de ölen eşinden iki kızı daha var.
  babam 1972 yılında evlenmiş 1981 yılında ilk eşine şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmış 3 yıl süren dava sonucu boşanma kadının ayrılmak istemesi nedeniyle red olmuş. babam evinden ayrılmış ayrı yaşamaya başlamış . annem eşini 1983 de kaybetmiş. Daha sonra annemle 1985 yılında, anneme boşanmak üzere olduğunu söylemesi ile birlikte olmuş ve ben dünyaya gelmişim. annemin ailesinin korkusundan ve ölen eşinin eşinin kardeşleri tarafından öldürülme korkusu ile kimseye bir şey söylememiş. babam daha sonra bir daha boşanma davası açmamış. nikahlı eş 2012 yılında babama zina gerekçesi ile aradan geçen 25-30 yıl sonunda dava açtı. ilk davamızda hakim geçimsizlik nedeni ile boşanma kararı verdi davacı temyiz hakkını kullandı. temyizde yargıtay zina dan bahsedilmediği için tekrar dosyayı mahkeme yolladı.bizim davamıza bakan hakim emekli olunca başka hakim dosyayı ara duruşmadan 14 gün sonra zina sebebi ile boşanma kararı verdi. bizde şimdi temiz edeceğiz. mahkemede her ne kadar 3. kişiyle birlikteliğinin şahitler eşliğinde 7-8 yıl önce bittiğini beyan etmiş olsak ta kabul görmedi. Burada davacının niyeti babamın üzerine hiç bir şey olmadığını bilmesine rağmen annem için dava açma isteğidir. Davanın sonuçlanmasını bekliyor. kadına yaşadığı evi bırakmasına rağmen evinde oturmamakta kızının ve oğlunun yanında kalmakta ve hiç bir maddi sıkıntısının olmaması. sadece bu davayı kazanıp alacakları ile yeni bir ev almak isteği. Ayrıca hakim kadına 15.000 maddi 25.000 manevi tazminat ve 400 tl nafaka ya hükmetti.
  Benim sorum temyiz dilekçemizi yazarken nelere dikkat etmemiz. Ve şansımız. Bir ikinciside anneme manevi tazminat açabilirmi.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 34. Emine
  Emine says:

  Eşim beni defalarca aldatti ve su an boşanma aşamasındayim aldattığı kadınların isimlerini biliyorum ama hepsinin değil. Whatsapp yazışmaları ve mesajlasmalari olmuş. İkisiyle de kafede falan gorusmus. Bunlara dair elimde belge yok. Davada bunları nasıl idda edebilirim bana yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 35. zuhal
  zuhal says:

  Benim esimde dul bi bayanla aldatti elimde resimler ve msjlar var kadin evli ve cocuklari oldugunu bilerek esimle duygusal iliski kurdu suan gorusmuyorlar galiba tam bilmiyorum nkadinin adresini bilmiyorum elimde tel nosu var nasil bi yol izlemeliyim yardimci olursaniz sevinirim psikolojik olarak yiktilar beni

  Cevapla
 36. cicek
  cicek says:

  merhaba.ben 10 senelik evli ve 3senelik baska biriyle birlikteligi olan bir bayanim.basta ikimizde bosanma asamasindaydik.ben esimin ilgisizliginden duygusal bosluga dusmustum busirada basladi iliskimiz.sevgilim ise evlendigi gunden beri huzuru olmayan surekli bosanmak isteyip bosanmayan biesle beraberdi.iki kez whatsap uzerinden msjlari yakatti bunun ustune ben hattimi degistirdim sonrasinda 3.kez engelli numaralarda buldu esi numarami.yine degistirdim.enson yakalamadan beri 6 ay gecti.suan esiyle bosanma asamasindalar.bayan benim yuzumden esinin bosanmak istedigini dusunerek bosanma davasi acmis yuksek meblalarda tazminatlar istemis esinin is hayatinida mahvedicegini soylemis.avukat esliginde acmis davasini ama oyle bisey yok tamtersi 7yasinda bir cocuklari oldugu icin ben hep bosanma evde sknti yaratma diye temkin ediyordum sevgilimi.bayanin elinde sadece benim eski numaralarim var bilgilerim gizli oldugu icin isim bilmiyor.banada dava acicagini soylemis.bosanma konularinda sucsuzum ama sevgilimin evli oldugunu bilerek iliskiye girdigim icin sucluyum.bu bayan benim bilgilerime esinin tlf. Kayitlari msj.lari uzerinden ulasabilirmi benim cezam olurmu mahkemeye cikmam gerekirmi ve ben harici benim esim ailem bu durumdan ben soylemedigim surece haberdar olurlarmi.sizden baska danisacak kimsem yok.yardimci olursaniz sevinirim.kimseye anlatamiyorum.tesekkurler

  Cevapla
 37. burçin seçilmiş
  burçin seçilmiş says:

  Ve şuanda bir işim yok eşiminde işi yok ama kendilerinin boşanma davaları devam etmektrdir bıçaklama videosunu mahkemeye sunmuş ve kesin olarak bilir kişi tarafından incelenmiş çıkmıştır bende bunları sunsam mahkemeye ve bu yüzden bana dava açmasını uygun görmediğimi o kişi beni bu şekilde suçlamasını kabul etmediğimi söylesem dava açsam olurmu

  Cevapla
 38. Nesrin
  Nesrin says:

  Eşim beni evli bir kadınla aldatıyor ve kadınla kaç kez konuşmayı denedim acmiyor eşim kadına beni ablasının kızı diye tanıtmış elimde kanıtlarım var 12 yıldır asker yolu bekledim kolay bir ayrılık olmamalı adalet tecelli etsin istiyorum çok yipratildim

  Cevapla
 39. bahtsız
  bahtsız says:

  Merhaba esim beni evli bi kadinla aldatmaya basladi yaklasik 1 yildir devam ediyormus ama ben 5 ay once kesinlestirdim gece yarisi mesajlastiklarini surekli konustuklarini ve whatsapptan mesajlastiklarini falan tespit ettim bu arada esimin beni aldattigi kadinla konusmaya calistim reddrtti zaman zaman hakaretler ettim beddualar ettim ama benim yuvam bozulmak uzereydi henuz yeni dogum yapmistim henuz oglum 5 aylik bana annelik duygusunu yasatmadilar ben bu kadina tazminat acsam nasil bi yol izlemem lazim kadinin ses kayitlari ve bana yazdigi mesajlari var elimde ve fake hasaplarla esimin sevgilisi oldugunu herkese soylemis kadinlik gururum incindi ve yuvam yikilmak uzere lutfen Alllah rizasi icin bilgi verin bana

  Cevapla
 40. Raziye
  Raziye says:

  Kocam beni 2 senedir aldatıyor 18 yaşında bir kz çoçuğumuz var kocam emekli olmasına 3-4 ay kaldı kadınla msjlarını gördüm emekli olduğunda yanına gidecekmiş neyapmalıyım lütfennnn yardımcı olun ??

  Cevapla
 41. pelin
  pelin says:

  Mrb. Konum biraz karışıklıklar eşim bundan 6ay önce tartismistik ve oda beni bir kereliğine mahsus bir başkasıyla cinsel ilişkiye girerek aldattığını soyledi ama sonrada kızqınlıktan yalan söyledim dedi , ama ben yalan söylediğine inanmıyorum . qerceqi araç plazmasından oqrenebilirmiyim veya başka nasıl öğrenebilirsiniz ?

  Cevapla
 42. semiha
  semiha says:

  bayanda evli onada maddi manavi tazminat açabilirmiyim beş yıl maddi olarak ona bakmış bayan söyluyo bunu açıkca ne yapmalıyım

  Cevapla
 43. Suna
  Suna says:

  Merhaba avukat bey benim esim beni bir hastanede calisan birkad8nla aldatti esimle 2013 yilinda ogrendim esim bu aldatma olayini ogrendigim icin beni ve oglumu sokaka atti bende tedbir nafakasi davasi actim ve kazandim ellimde o kadinla sarmas lldolas esimin resimleri var ve suandada esim bana bosanma davasi acti ve aileside bu durumu hos karsiliyor ailece ve beni aldattigi kadinla resim cekilmisler bende tazminat davasi actim bu kadinada dava acabilirmiyim avukatim bu tazminat davasi bisin oyle acin yada acin siz bilirsiniz diyor ben bosanmadanda bunkari yapabilirmiyim ellimde resimler ve delillerim var yardimcii olursaniz sevinirim madur durumdayim tss ederim

  Cevapla
 44. naz
  naz says:

  Merhaba eşim beni 2sene önce aldattı ve ben bunu yakaladım.kadın ewli olduğunu bildiği halde okadar çok konuşmama rağmen bir turlu bırakmadı eşim hep bitirdiğini söyledi ve bende affettim iki çocuğum için meğerse o kadındanda bi çocuğu olmuş şimdi ben bu kadına dava açsam eşimede açmak zorunda mıyım sadece o kadına dava açma imkanım varmı

  Cevapla
 45. Eda
  Eda says:

  Merhaba. Annemle babam bosanacaklardi ama ikisi de bosanmaktan vazgecti. Babam baska bir kadinla yasiyor. Ikametini koyune aldirmis ama yasagidi yer baska. Annem tekrar boşanma davasi acmadan babama o kadina tazminat davasi acabilir mi? Nasil bir yol izlemeliyiz?

  Cevapla
 46. berna
  berna says:

  Ben 24 yasinda ve universite ogrencisiyim. Babam annemden bosaniyor ve size sorum 18 yasindan buyuk egitimi devam eden kiz cocuklarinin nafaka talebi hakki bulunuyor. Bunu ben gecmise donuk olarak isteyebilir miyim? Yani 18-24 yas araligimi talep edebilir miyim?

  Cevapla
 47. ahmet
  ahmet says:

  Mrb lar esimin beni sosyal medyadan biri ile aldattigini öqrendim resimleri ve yorumlarini resim çektim baya bi var net kanıt elimdeki deliller.3 yasinda kiz cocugum var onun iyi bir hayati ve gelecegi icin ben alabilirmiyim durumum musait maddi yönden.bide benim ilk evliligim esimin ise 2ci kocasiyim diger esinden de bir kiz cocugu var resmi nikahsiz ama esimin annesi cocuk ortada kaldi die vekaletini kendi uzerine almis babasi hapisteymis yani bunlarin gecmisi hem cok bozuk hemde karirik .tek derdim kizim onu hakim bana verirmi

  Cevapla
 48. Melek
  Melek says:

  Mrblar. Ben yabanciyim turkle evliyim. Yeni çocuğumuz oldu.ve ben boşanmak istiyorum bir sürü sebebi var. Çocuğumu almasından korkuyorum. Napabilirim. Benim hakkım nelerdir

  Cevapla
 49. Nazli
  Nazli says:

  Hocam merhaba acil bilgilerinize ihtiyacım var bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim . Ben 8 yillik iliskimi 24 yasinda universiteyi terk ederek evlilikle sonuclandirdim guneydogudabir sehire is nedeniyle evlendik . Fakat evliligimin 1. Yil donumunde kendi suphelerimle baskasiyla 2 yila yakin iliski kurdugunu ev actigini ve evimizin aynisini dosedigini ogrendim .. Olayin psikolojisini ne yazikki 2.5 yil oldu atamadim ustelik alkola baslayip siddet uygulamaya basladi bu sure zarfinda ikiz cocugum oldu olayin boyutlarini kendim resim ve iletilerden vede neyazikki sehir halkindan 2 yil boyunca cikarabildim olay okadar cirkin vede buyuk boyutta oldugunu hamileyken ogrendim ve suan cocuklarim 10 aylik .. Esim sarki ve muzikleri dinleyerek agliyip nerdeyse her gece sarhos ben 13 yillik iliskimiz saglam zannedip sevgi var sanip bi aile danismani araciligiyla affettim fakat karsimdaki duygu ve psikolojimi dusunmeden aci ceken asık posizyonunda ve ben anca durumumu farkedicek psikolojiye erebildim .. Olayin ustunden 3 yıl gecti benim ögrenmemin ustunden iki yıl dava aca bilirmiyim bide esimin beni tehdit eden ses kayitlari var .. Bide hocam kocamin maddi durumu baya iyi karsi davada cocuklarimi elimden alma olasiligi vede herseyi yalanlama durumu olabilirmi kucuk bir sehir kimse esim tarafini karsisina alip bana sahit olmazlar kimsem yok burada bide ben facede kizi gizliden ekleyip resimlere bakmak icin eklemistim yakalandim anladi birsekilde ve kizi kaynim tehdit etmis evlenmeye karar verdiklerinde ve kizin elinde o goruntuler var benim ona en ufak davamda vericegimi soylemis . Kadinla benim hic bir diyalogum gecmedi … İnt ogrendikten 7 ay sonra dava acilmadigini okumustum fakat cocuklarimi alabilmek icin benim ne tur ve nasil bi dava acmam gerekiyo? Yardimci olursaniz cok sevinicem tesekkurederim simdiden

  Cevapla
 50. Murat
  Murat says:

  Merhaba; Eşimin beni aldattığını öğrendim.3 çoğumuza dna testi yaptırdım ve küçük çocuk benden çıkmadı. eşimle hiç bir mal nafaka vs talep etmemesi nedeni ile anlaşmalı boşandım çocuk için de soybağin reddi davası actim sonuçlandı. Eski eşim çocuğun babasına babalık davası açmaya hazırlanıyor bu durumda çocuğun babasına tazminat davası açsam yargıtay kararı benim olayım için gecerlimidir davayı kazanma şansim varmı? Tesekkür ederim

  Cevapla
 51. ayse
  ayse says:

  Merhaba
  bir arkadasim karisinin onu aldattigini bosandiktan sonra ogrendi, evlilik surecinde karisi yüklü bir miktar kredi cekmis fakat arkadasimin annesinin evi ipotek edilmis, bosandiktan sonra kadin krediyi odemeyince dosya bankanin genel mudurlugune gitti, uzerine baska borclarda eklenmemesi icin arkadasim krediyi cok zor sartlarda annesinin evi gitmesin diye uzerine aldi, arkadasim su an tazminat davasi açabilir mi, kendisi maasinin cogunu krediye oduyor cok zor durumda, aldattigini gsm kayitlarindan ve sahitler ile ispat edebilir, ustelik kadin kumarbaz evlilik suresince kocasina kumar borclarini da odetmis, tum bunlari sabitler nezdinde ispatlayabilir, cevaplariniz cok onemli, yardimci olursaniz arkadasimi size yonlendirecegim, simdiden Teşekkürler.

  Cevapla
 52. ayse
  ayse says:

  Merhaba
  bir arkadasim karisinin onu aldattigini bosandiktan sonra ogrendi, evlilik surecinde karisi yüklü bir miktar kredi cekmis fakat arkadasimin annesinin evi ipotek edilmis, bosandiktan sonra kadin krediyi odemeyince dosya bankanin genel mudurlugune gitti, uzerine baska borclarda eklenmemesi icin arkadasim krediyi cok zor sartlarda annesinin evi gitmesin diye uzerine aldi, arkadasim su an tazminat davasi açabilir mi, kendisi maasinin cogunu krediye oduyor cok zor durumda, aldattigini gsm kayitlarindan ve sahitler ile ispat edebilir, ustelik kadin kumarbaz evlilik suresince kocasina kumar borclarini da odetmis, tum bunlari sabitler nezdinde ispatlayabilir, cevaplariniz cok onemli, yardimci olursaniz arkadasimi size yonlendirecegim, simdiden Teşekkürler.

  Not.bosanali 3-4 ay oldu

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir