ADLİ TATİLDE BOŞANMA DAVASI AÇILABİLİR Mİ?

Bilindiği üzere adli tatil 20 Temmuz’da başlar 31 Ağustos’ta sona erer. Yeni adli yıl ise 1 Eylül’de başlar. Bu tarihler arasında her türlü dava açma işlemi yapılabilir. Adli tatilin düzenlendiği Hukuk Muhakemeleri Kanununun 103 md’sinin 3. Fıkrasında bu nokta belirtilmiştir. İlgili fıkra şu şekildedir :

Hukuk Muhakemeleri Kanunu Madde 103/3 :  Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya gönderilmesi işlemleri de yapılır.

Görüldüğü üzere adli tatilde boşanma davası açmak mümkündür.

 

Av.Ozan Kayahan

 

Soru sormak ister misiniz?

Etiketler: , , , , ,
Av. Ozan Kayahan
Av. Ozan Kayahan

Avukat Ozan Kayahan 1973'de İzmir’de doğmuştur. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Askerlik görevini 2001 yılında kısa dönem olarak tamamladı. 2001–2005 yılları arasında farklı hukuk bürolarında avukat olarak çalıştı. 2004 yılında İstanbul'a yerleşti. 2005 yılında Kayahan Hukuk Bürosunu kurdu. 2005 yılından bu yana Kayahan Hukuk Bürosunda kurucu avukat olarak meslek yaşamını sürdürmektedir. Kaleme aldığı ve ülkemizde yaşanan hukuksal sıkıntıları konu alan pek çok makalesi değişik yayın organlarında yayımlanmıştır. Av. Ozan Kayahan, hukuki savunmalarında yasaların tam anlamıyla ve tavizsiz uygulanması prensibini benimsemiştir. Bilhassa yasa uygulayıcılarının, uygulanması gereken yasayı orantısız bir takdir hakkı ile uygulamasına karşı her zaman etkili ve dik duruş göstermektedir.

6 yorum
 1. remzi kemal
  remzi kemal says:

  Temyiz sürem bitti. Adli tatildeyiz diyor Artvin Şavşat Asliye Hukuk Mahkemesi. Süreli işlerde süre neden adli tatilde işlemiyor ?

  Cevapla
 2. ayşegül caymaz
  ayşegül caymaz says:

  slm bir arkadaşım eşinden boşanmak istiyor.22 yıldır evliler. 1 ay sonra 2.mahkemesi var eşi boşanmak istemiyor ve mahkemelere gelmiyor.hakimde arkadaşımdan şahit istemiş fakat kimse şahitlik yapmak istemiyor.bu şekilde boşanma nezaman sonuçlanır cevaplarsanız sevinirim tşkler…

  Cevapla
 3. gazel_066@hotmail.com
  gazel_066@hotmail.com says:

  Arkadaşım boşanmak istiyor fakat avukatı adli tatile 1hafta olmasına karşın tatilden sonra açabiliriz diyor.aklım almadı tuhaf dğilmi.siz açılabilir diyorsunuz o neden bekliyor aydınlatırsanız sevinirim.

  Cevapla
 4. Hayrettin
  Hayrettin says:

  Bence anlaşmalı davalarda adli tatil engel teşkil etmemelidir. Keza vatandaş için var olan bu kurumlar görevlerini ifa etmelidir. Tatilin bu durumlara engel olması bir aksaklık olduğunu düşünüyorum. Kişilerin ruhsal yönlerinin dahada fazla çöküntüye girmesine mani olunmalıdır. Saygılarımla.

  Cevapla

Cevapla

Tartışmaya katılmak mı istiyorsunuz?
Katkıda bulunmak için çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir